5 vecí, na ktoré si treba dať „bacha“ pri nákupe potravín

Mirka

Etikety potravín poskytujú informácie o zložení konkrétnej potraviny. Niekedy sú údaje na nich, mierne povedané, nejasné a to najmä pre bežných ľudí.

5 vecí, na ktoré si treba dať „bacha“ pri nákupe potravín
21. JUL 2014

Legislatíva výrobcov zaväzuje k tomu, aby údaje na potravinovom štítku boli pravdivé a zrozumiteľné. Napriek tomu môžu tieto informácie nejednému človek spôsobiť menší zmätok v tom, čo daná potravina naozaj obsahuje. Na čo si treba dať pozor?

Hmotnosť produktu a nutričné hodnoty

Skôr ako začnete študovať obsah danej potraviny, všimnite si jej celkovú hmotnosť. Väčšina výrobcov uvádza nutričné hodnoty (obsah bielkovín, tukov, cukrov, vitamínov, minerálov atď.) v prepočte na 100 gramov. Takže ak ste si kúpili 150 gramovú tmavú čokoládu, treba nutričné hodnoty prepočítať na toto množstvo.

GDA alebo odporúčané denné množstvo

Tomuto údaju by mali zvýšenú pozornosť venovať najmä tí, ktorí sa snažia o redukciu hmotnosti. Väčšina výrobcov totižto uvádza odporúčané denné množstvo jednotlivých zložiek produktu aj v percentách, pričom vychádza z toho, že GDA predstavuje pre zdravého človeka 2000 kalórií. Toto však neplatí u tých, ktorí sa snažia schudnúť. Ich energetický príjem je značne obmedzený napríklad tak, že denne môžu skonzumovať iba 1500 kalórií. V tomto prípade treba informácie z produktu prepočítať.

Odporúčame prečítať: Najčastejšie chyby, ktoré robíme, keď sa snažíme schudnúť

Pozor na poradie

Jedným z najväčších nepriateľov zdravého životného štýlu je cukor, pretože ho konzumujeme v neprimerane veľkých množstvách. Je za to zodpovedná aj skutočnosť, že sa nachádza i tam, kde by sme ho nečakali. Ak ho nájdete na obale produktu na prvých troch miestach, snažte sa danej potravine vyhnúť. Prečo? Zložky na etikete produktu sú usporiadané podľa množstva, v akom sú v ňom zastúpené. Ak je cukor na prvom mieste, daná potravina ho obsahuje najviac. Množstvo nasledujúcich zložiek postupne klesá. Takto opatrní by ste mali byť nielen pri cukroch, ale aj tukoch uvedených na etiketách produktov. Riaďte sa pravidlom, že obsah cukru a tuku v 100 gramovej potravine by mal byť nižší ako 10 gramov. Ideálne je, ak je zastúpený v hodnotách pod 3 gramy.

Nenaleťte na reklamu

Prvoradou úlohou reklamy je produkt predať. Výrobcovia sú si vedomí toho, že ľudí trápi nadváha, obezita a zdravotné problémy a často to využívajú vo svoj prospech. Regály obchodov sú plné produktov s označením bez cholesterolu, s minimálnym obsahom cukru, bez tuku a pod. Ak sa s takýmto produktom stretnete, v každom prípade si čo najpozornejšie preštudujte etiketu. Je možné, že daný produkt obsahuje napríklad menej tuku, ale môže byť o to viac bohatší na sacharidy.

Odporúčame prečítať: Mýtus o pozitívach „light“ a nízkotučných výrobkov

Pozor na aditíva

Môže sa stať, že vami vybraná potravina má prijateľný obsah tukov a cukrov a obsahuje primerané množstvo kalórií. Háčik však môže byť v zastúpených aditívach. Niektoré „éčka“ môžu spôsobiť viacero zdravotných problémov a to hlavne vtedy, ak sa konzumujú vo zvýšených dávkach. Ohrozené sú hlavne deti, tehotné ženy a ľudia so zdravotnými ťažkosťami. Niektoré aditíva sú zodpovedné za žalúdočné ťažkosti, poruchy metabolizmu, zmeny nálad, alergie a pod.

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Ambro)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 vecí, na ktoré si treba dať „bacha“ pri nákupe potravín

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.