10 dôvodov, prečo vymeniť kravské mlieko za kozie

Mirka

Kravské mlieko a mliečne výrobky väčšinou konzumujeme dennodenne, ale kozie mlieko je pre mnohých z nás stále akousi záhadou. Avšak práve ono môže byť prínosom hlavne pre ľudí, ktorým kravské mlieko spôsobuje zdravotné ťažkosti.

10 dôvodov, prečo vymeniť kravské mlieko za kozie
3. JUL 2014

Kozie mlieko je skvelou alternatívou kravského mlieka. Čo sa týka nutričného zloženia, sú si veľmi podobné, ale kozie mlieko je väčšinou lepšie znášané tými, ktorí majú problém s konzumáciou kravského mlieka.

10 dôvodov, prečo dať príležitosť koziemu mlieku

1. Je ľahšie stráviteľné ako kravské mlieko. To sa týka hlavne niektorých bielkovín a tukov. Ľudské telo lepšie trávi mliečne bielkoviny (a to hlavne kazeín) z kozieho mlieka. Tuk v týchto typoch mliek je si podobný, ale tukové guľôčky v kozom mlieku sú menšie, čo pozitívne ovplyvňuje stráviteľnosť.

2. Kozie mlieko môže vyhovovať tým, ktorí trpia neznášanlivosťou laktózy. Skutočnosť, že jej obsahuje o niečo menej ako kravské mlieko a je ľahšie stráviteľné, môže pomôcť tým, ktorí trpia intoleranciou laktózy. V tomto smere sa však treba poradiť s odborníkom, nakoľko tolerovateľnosť laktózy je individuálnou záležitosťou.

3. Nepodporuje tvorbu hlienov, čo je dôležité hlavne pre ľudí trpiacich rozličnými alergiami a astmatickými ochoreniami.

4. Pomáha bojovať s prekyslením organizmu, ktoré je živnou pôdou pre baktérie, plesne a vírusy. Je výbornou voľbou napríklad pre ženy, ktoré trpia vaginálnou mykózou, spôsobenou kvasinkami candida albicans.

5. Pôsobí ako prebiotikum. To znamená, že podporuje rast priateľských baktérií v zažívacom trakte.

6. Je bohaté na vápnik, ktorý je kľúčový pre udržanie zdravých kostí a zubov. Podľa viacerých zdrojov je vápnik z kozieho mlieka oveľa lepšie stráviteľný ako z mlieka kravského.

7. Je zdrojom viacerých vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu. Zastúpené sú napríklad vitamíny skupiny B (napríklad vitamín B5, biotín) a, samozrejme, vitamín D, nazývaný aj slnečný vitamín.

8. Kozie mlieko by mali pred kravským uprednostniť tí, ktorí majú vysokú hladinu cholesterolu v krvi alebo trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami. Obsahuje totiž menej nasýtených tukov ako mlieko kravské.

9. Nemožno zabudnúť na slušné zastúpenie minerálov v kozom mlieku. Ide najmä o fosfor, ktorý je spolu s vápnikom kľúčový pre zdravé kosti a zuby. Dôležitý je tiež draslík podieľajúci sa na udržiavaní zdravého srdca.

10. Celkovo posilňuje imunitný systém, pretože je zdrojom cenných látok (vitamíny, minerály a pod.). Na podpore obranyschopnosti sa tiež vo veľkej miere podieľa selén.

Odporúčame prečítať: Rôzne druhy bielkovín a ich prospech

Kozie mlieko a deti

Mnohí pediatri odporúčajú kravské mlieko deťom, ktoré majú tráviace ťažkosti, teda majú problém s tolerovaním kravského mlieka. Najčastejšie sa to prejavuje bolesťou brucha, plynatosťou, hnačkou. Ojedinelé nie sú ani vyrážky či ekzémy. Tým, že kozie mlieko je ľahšie stráviteľné a obsahuje menej alergénov (hlavne mliečne proteíny), mnohé z uvedených príznakov sa zlepšia, alebo úplne pominú.

Odporúčame prečítať: Naša krv prezrádza, ako sa stravovať

 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Ambro)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 10 dôvodov, prečo vymeniť kravské mlieko za kozie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.