Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

V akých množstvách konzumovať ovocie pri športe?

Jana Šimkovičová

Ovocie jednoducho patrí k zdravej výžive. Je zdrojom vitamínov, minerálov, stopových prvkov, vlákniny a mnohých ďalších živín. Ale aj tu platí, všetkého veľa škodí. 

V akých množstvách konzumovať ovocie pri športe?
28. AUG 2014

Romana Komarňanská žije športom odjakživa. Dlhé roky sa profesionálne venovala športovému aerobicu, dnes je z nej aktívna bežkyňa. Pri rozhovore ohľadom výživy športovca sme sa pristavili aj pri ovocí: „ Ovocie mávam prednostne na raňajky. Zhruba 10 rokov jedávam na raňajky biely jogurt a kúsky nakrájaného ovocia. Snažím sa jesť sezónne ovocie, čo mi babička poskytne zo záhrady. V tomto letnom období si hádžem do jogurtu nakrájané broskyne, slivky, ríbezle, maliny alebo jahody,„ prezrádza Romana.

Ovocie je vhodným doplnkom stravy aj pri športovaní, najmä, keď telo potrebuje energiu. Ako dôležitý zdroj vitamínu C je nevyhnutný práve pre tvorbu „tuk spaľujucého l-karnitínu“. „Pred behom je skvelý banán. Obsahuje vitamín A1, B6, B12, C, sodík, draslík, tryptofán, horčík, vápnik, železo, zložené sacharidy a fosfor. Momentálne fičím na tom, že si zmixujem banán, pridám trochu medu a avokádo. Práve avokádo obsahuje sacharid – manoheptózu, ktorá znižuje hladinu cukru v krvi. Hovorí sa mu aj „tučné ovocie“, ja si to však nemyslím. Obsahuje síce 20% tuku, ale rastlinného, teda bezpečného. Navyše tiež kvalitné mastné kyseliny, bielkoviny, vitamíny a stopové prvky.“

Všetkého veľa škodí

V ovocí sa vysoko cenia jeho detoxikačné účinky, ako aj to, že slúži ako prevencia pred rôznymi ochoreniami. Ak človek nemá zdravotné problémy, môže si dopriať akékoľvek ovocie. Avšak aj tu je potrebné mať sa na pozore, čo sa množstva týka. Ovocie je zdrojom cukru, a keď to s ním preženiete, môže mať negatívne dopady na organizmus. „Cukor, ktorý obsahuje ovocie je fruktóza, ktorá vo veľkých množstvách spôsobuje tzv. tukovatenie v pečeni, čím sa zhoršuje citlivosť tkanív na inzulín, čo môže viesť k inzulínovej rezistencii alebo k diabetu. A preto by denný príjem fruktózy mal byť zhruba 30g. Určite nie viac ako 70 g, „ vysvetľuje Romana.

Problém vám môžu spôsobiť aj smoothies alebo čerstvé ovocné šťavy. Jeden pohár ovocnej šťavy obsahuje vysoké množstvo koncentrovanej fruktózy ale bez antioxidantov. Tie sú zničené procesom odšťavovania.

Kedy jesť ovocie?

Všeobecne sa odporúča ovocie konzumovať doobeda, o to viac pri chudnutí. V doobedňajších hodinách má telo vyšší výdaj energie, preto kalórie z ovocia spáli jednoduchšie a neukladá si ich vo forme tuku. Občas si ho môžete dať aj poobede, a to hlavne vtedy, keď sa chystáte športovať a telo vydá určitú energiu. Čo sa absolútne neodporúča je konzumácia ovocia večer. Fruktóza aktivuje inzulín a zastavuje nočné spaľovanie tukov. Nezabúdajte aj na fakt, že čím je ovocie zrelšie, tým je sladšie a obsahuje teda viac cukru.

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - V akých množstvách konzumovať ovocie pri športe?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.