Nikdy nebudem behať. Nuž, aj ja som patrila k tým, ktorí beh neznášali a považovali ho za divnú športovú aktivitu. Veď sa pritom iba beží.
Víťazstvo nad sebou samým je to najväčšie zo všetkých víťazstiev! Niekedy dávno som čítala toto motto a pamätám si ho dodnes. A akosi vždy si na neho spomeniem keď sa mi nechce, nevládzem, je mi teplo, som hladná či smädná. Vždy keď sa prekonám, zažijem malé víťazstvo. Aj o tomto je beh ;)
Tak a prišla hodina pravdy. Po takmer mesačnej pauze od akejkoľvek aktivity vďaka môjmu super členku, ktorý sa uráčil vyvrtnúť, idem bežať. Asi.. Dúfam! Sebavedomo som si struhla zázračný prášok proti bolesti, obula sťahovaciu bandáž a s mierným adrenalínom sadla do auta smer železná studienka.
Železo je pre dobrý športový výkon nevyhnutné. Jeho úlohou je prenášať kyslík do všetkých ľudských buniek a zásobovať svaly kyslíkom. Ak je ho v organizme málo, prejavuje sa to anémiou.
Behanie je radosť. Hoci niekedy nevládzem a nadávam si v duchu, aj tak mám úsmev na tvári. Vidno to na každej fotke podľa mňa.
Množstvo spálenej energie závisí nielen od intenzity tréningu a jeho trvania, ale aj od veku, pohlavia, hmotnosti a ďalších faktorov. Viete, koľko energie spálite pri svojom obľúbenom športe?
Ak je v strave napríklad nedostatok zdravých tukov, pamäť i mozgové funkcie nefungujú tak, ako by mali. Dopriať mozgu iba zvýšené množstvo nenasýtených mastných kyselín však nestačí. Bez akých živín sa mozog nezaobíde?
Keby ste mi pred 2 rokmi povedali, že budem rada behávať a chcieť sa stále zlepšovať vysmejem vás. Beh je nuda, myslela som si. A predsa stačilo jedno povzbudzovanie kamarátky na preteku a všetko sa zmenilo.