Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Ako používať doplnky výživy pri tréningu

Doplnky výživy sa stali bežnou súčasťou mnohých športovcov, ale už aj nešportovcov. Potreba prijímať kvalitné a hodnotné potraviny stúpa, pretože pre maximálnu efektivitu a športový výkon niekedy samotný príjem jedla nestačí. 

Ako používať doplnky výživy pri tréningu
21. MÁJ 2015

Vtedy nastupujú rôzne doplnky výživy s rôznymi funkciami: náhrada jedla, skvalitnenie jedla z hľadiska príjmu bielkovín, svalová regenerácia, pomoc pri spaľovaní tukov, ochutenie jedál, kompaktný príjem bielkovín, zvýšenie podieľu kvalitných tukov v strave atď.

Každý doplnok má inú funkciu, môžu sa však užívať kombinovane. Netreba však zabúdať na to, že suplementy sú len doplnkami výživy, čiže dopĺňajú kvalitné stravovanie. Bez správneho príjmu makroživín jednoducho nefungujú tak, ako by sme očakávali a ich užívanie nie je efektívne.

V rámci projektu Cvičte.sk, kde pripravujeme adeptov na cyklomaratón, sme vybrali rôzne suplementy, ktoré im budú nápomocné pri príprave na preteky.

Proteín

Jedným zo základných doplnov je srvátkový WHEY PROTEÍN 80 % SF+. Tento výnimočný proteín neobsahuje v sebe žiaden sójový lecitín, má veľmi vysokú biologickú hodnotu, neobsahuje žiadne umelé zahusťovadlá, farbivá či príchute. Okrem toho obsahuje v sebe komplex enzýmov na lepšie trávenie a lepšiu vstrebateľnosť aminokyselín. Navyše zbytočne nepení a naozaj vynikajúco chutí. Pri užívaní tohto proteínu nie je nutné užívať dodatočne BCAA minokyseliny. Odporúčam ho užívať po každom vyššom výkone, akonáhle sa dokonči daná aktivita.

Jedna dávka predstavuje 25 g podľa odmerky, ktorá je v balení, zmiešate ho so 150-250 ml vody. Na vymiešanie použite shaker: najprv nalejte vodu a potom proteínový prášok, zatvorte shaker a stačí už len zatrepať a je to! Nezabúdajte shaker poriadne umyť a nechať ho vysušiť po použití.

Mojprotein proteín

Prečo užívať proteín?

Užívanie proteínového nápoja uľahčí dosahovanie športových a osobných cieľov, či už úpravy zovňajšku v rámci diéty alebo naberania svalovej hmoty. Srvátkový proteín je prirodzene nízkotučný, nízkosacharidový a takmer bez laktózy.Tento proteín je preto vhodný aj pri diétach, takže odporúčam jeho užívanie obom účastníkom prípravy na cyklomaratón.

Vitamíny

Keďže pri redukčnej diéte a úprave stravy je vhodné niektoré zložky potravy znížiť, tak je namieste doplniť a nahradiť stratené živiny vhodným doplnkom s obsahom vitamínov a minerálov. Pri vysokej záťaži sa určité množstvo minerálov stratí z tela vo forme potu a na zlepšené fungovanie svalov a posilnenie metabolizmu je nevyhnutné užívať celý komplex vitamínov. V rámci prípravy na cyklomaratón odporúčam užívať obom účastníkom podľa pohlavia Elite men/woman vitamíny a minerály. Každá verzia je špeciálne určená pre dané pohlavie a výrazne podporuje športový výkon, dopĺňa stratené minerály a dopĺňa celé spektrum kvalitných vitamínov špeciálne namiešaných pre mužov či pre ženy.

Pozitívom je dávkovanie: stačí užiť jednu tabletu denne spolu s jedlom a dennú dávku máte za sebou.

Mojprotein vitamíny

Prečo užívať vitamíny a minerály?

Zlepšenie imunitného systém, zlepšenie športového výkonu, zníženia rizika svalových kŕčov a znížená retencia vody sú hlavné pozitíva. 

Proteínové tyčinky

Ideálnym zdrojom energie a bielkovín po tréningu sa môže stať chutná proteínová tyčinka špeciálne vyrobená tak, aby dopomohla regenerácii svalov a organizmu, a pripravila telo na ďalší náročný tréning. Keďže cyklomaratónci budú často trénovať aj dvojfázovo, tak pre takto zvýšený výdaj odporúčam tyčinky MAXX. Sú dostatočne chutné, okrem jednoduchých cukrov obsahujú aj mliečny proteín, sú sladené stéviou, majú znížený obsah tuku a okrem mliečneho proteínu obsahujú aj kvalitný srvátkový proteín.

Dávkoval by som to nasledovne: pre mužov jednu celú proteínovú tyčinku po tréningu do hodiny, žene bude stačiť polovica tyčinky. 

Mojprotein proteínové tyčinky

Prečo užívať proteínové tyčinky?

Proteínové tyčinky dodajú vhodné množstvo bielkovín, tukov a cukrov po tréningu a tým podporí kvalitnú regeneráciu, a pripraví telo na ešte vyšší výkon v ďalšom tréningu pri príprave na cyklomaratón.

Esenciálne aminokyseliny

Slovo aminokyselina používame v súvislosti so športovou výživou veľmi často: ide o stavebné látky bielkovín, nevyhnutné pre budovanie tkanív a obnovu svalov. Esenciálne aminokyseliny si človek nevie sám syntetizovať, a preto je nevyhnutné prijímať ich v strave. Najčastejší spôsob príjmu takýchto aminokyselín je konzumácia živočíšnych produktov, ako je mäso, vajíčka, mlieko, tvarohy a širšie spektrum rastlinných produktov, ako sú strukoviny a rôzne druh bôbov. Aby ste si boli istí, že prijímate dostatočné množstvo kvalitných aminokyselín, odporúčam vám užívať okrem proteínového nápoja aj jeho kompaktnú verziu, teda prášok s esenciálnymi aminokyselinami. Výborne zastúpenie v tejto forme majú esenciálne aminokyseliny Protein works.

Dávkovanie je jednoduché: stačí jednu dávku 7,5 g rozpustiť v minerálnej vode a piť ju počas, alebo pred tréningom a druhú dávku po tréningu.

Mojprotein aminokyseliny

Prečo užívať aminokyseliny?

Aminokyseliny slúžia, okrem iného, ako ochrana svalstva, obnovujú a regenerujú telo po tréningu. Tréningom sa telo mierne poškodí a je nevyhnutné opraviť ho, aby ste pri redukčných diétach spaľovali primárne z tukov a nie z poškodených svalov. Tým si zvýšite bazálny metabolizmus a ľahšie schudnete.

Spalovač tukov

Keďže obaja pretekári majú záujem aj o formovanie postavy, počas prípravy na cyklomaratón, je vhodné zaradiť ako stimulant a zároveň podporovač spaľovania tukov vhodný spalovač. Vybral som im Thermopro spalovač ako vedecký overený stimulant s účinnými ingredienciami. V prvej časti ho pretekári využijú ako spalovač tukov, v druhej prípravnej fáze zase ako predtréningový stimulant.

Mojprotein spalovač tukov

Prečo je vhodné užívať spalovač?

Vďaka vhodne zvoleným ingredienciám, ako napríklad kofeín, extrakt zo zeleného čaju, L-karnitín atď., spalovač funguje ako podporná látka pre lepší a vyšší výkon a zároveň pomáha stimulovať spaľovanie podkožného tuku pomocou termoregulácie, teda dočasne zvýšenej teploty počas jeho užívania.

Omega-3

Napriek zaradeniu rýb do jedálnička sa často odporúča, hlavne pri redukčných diétach, pridať do každodenného užívania tekuté omega-3 oleje z tuku rýb. Konkrétne odporúčam Omega 3-hp, ochutené pomarančovou príchuťou, pre lepšie užívanie.

Dávkovanie spočíva vo vypití oleja v množstve jedného vrchnáka spolu s jedlom, v tomto prípade najviac 2-krát denne.

Mojprotein omega

Prečo užívať omega-3?

Vďaka náročnej športovej príprave na cyklomaratón je nevyhnutné siahnuť aj po menej štandartných zdrojoch a dodať telu niečo špeciálne, teda omega-3 olej. Okrem zvýšeného športového výkonu je nápomocný aj pri chudnutí, energizuje telo a zlepšuje vytrvalostnú vydrž.

V istých prípadoch je vhodný aj pre nešportovcov, ktorí cítia, že strácajú energiu počas dňa a necítia sa mentálne, ba ani fyzicky v poriadku.

Sirup bez cukru

Ako posledný doplňujúci suplement by som zvolil bezkalorické sladidlo Zero Syrups. Obsahuje nula gramov sacharidov, je bez cukru a bez tuku. Sladidlo slúži na bezproblémové dochutenie jedál bez zvýšenia kalorického príjmu. Je ideálnym doplnkom hlavne v prvej fáze prípavy našich cyklomaratóncov, počas ktorej sa im znižuje kalorický príjem a môže sa vyskytnúť zvýšená potreba dodania cukrov.

Sladidlo môžete použiť s kávou, jogurtom, poliať ním ovsené vločky a podobne.

Mojprotein sirup bez cukru

Prečo používať sladidlo bez cukru?

Sladidlo slúži ako perfektné doplnenie a ochutenie ovsenej kaše, gréckych jogurtov, ovocia, banánov, proteínových palaciniek. Toto sladidlo je vhodné aj na kuracie mäso, na ktorom vytvorí chutnú glazúru alebo sa tým dá nahradiť cukor v domácich koláčoch.

Všetky vyššie uvedené doplnky výživy si zakúpite v e-shope www.mojprotein.sk

Dôležitou súčasťou správnej výživy je aj pitný režim. Minerálna voda BUDIŠ sa postará o správne doplnenie potrebných minerálov. 

Odporúčame prečítať: Testovali sme proteínové tyčinky. Ako si vybrať kvalitnú? 

Zdroj foto: www.mojprotein.sk, titulka flickr.com

Autor článku

Michael.achberger@gmail.com

Michael Achberger

Som profesionalny osobny trener. Fitnessu sa uz venujem viac ako 12 rokov. Vo svojej profesii sa venujem vyraznejsie uprave stravovacich navykov a hladaniu novych sposob vyzivy a novych trendov v oblasti treningovych planov. Za posledne dva roky som sa zacal venovat aj publikacnej cinnosti, kde sa snazim informovat a posuvat informacie, ktore by dopomohli v dosahovani cielov nielen mojej klientele, ale aj sirsej verejnosti. Tesi ma uspech nielen mojich klientov, ale aj vsetkych, ktori sa rozhodli ist cestou fitnessu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako používať doplnky výživy pri tréningu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.