Dala som behu druhú šancu

Jana Šimkovičová

Nikdy nebudem behať. Nuž, aj ja som patrila k tým, ktorí beh neznášali a považovali ho za divnú športovú aktivitu. Veď sa pritom iba beží. 

Dala som behu druhú šancu
25. JUN 2014

Pamätám si na svoje prvé skúsenosti s behom. Bola som študentkou na vysokej škole a mojím vtedajším domovom bol internát na Horskom parku. Kto pozná okolie, vie, že je pre beh ako stvorené. V tom čase som sa venovala iba fitnes, jedinou športovou aktivitou mi bolo cvičenie v posilňovni. Nechala som sa niekoľkokrát prehovoriť na behanie, ale vždy to skončilo rovnakým scenárom. Dotyční vybehli vo veľkom štýle, a ja v snahe nezaostávať som sa snažila ich zakaždým dobehnúť. Po pár minútach ma začalo pichať v boku, pálilo ma na hrudi a bolo mi doslova na zvracanie. Tak o tomto má byť pôžitok zo športovania?

Odvtedy prešlo naozaj mnoho rokov a v hlave sa mi zakorenila myšlienka, že beh je hnusný. Naozaj som nechápala, ako sa v posledných rokoch z behu stáva športový fenomén a každým dňom pribúda viac a viac nových aktívnych bežcov.

Zlom u mňa nastal, keď sme v redakcii pripravovali nedávny seriál o behaní. Pri rozhovoroch s trenérom Marcelom Mataninom z BeCool agentúry a s ľuďmi zo spoločnosti adidas som postupne prenikla do bežeckých tajov. Nejde o žiadnu jadrovú fyziku, ale aj tu sú určité pravidlá a postupy, ktoré je vhodné dodržiavať. V prvom rade sa naozaj neodporúča zbesilo vybehnúť z domu :) To pobežíte tak akurát po prvú ulicu a už nebudete vládať s dychom.

Dnes som na seba naozaj hrdá. Odbehla som 6 kilometrov bez jedinej prestávky v tempe 6:30. Trénujem už tretí týždeň podľa plánu #mygirls. Poctivo, zatiaľ som nevynechala ani jeden tréning. A dnes sa dostavil môj prvý úspech. Prvý krát som si beh naozaj užila.

Ani náhodou sa nepovažujem za skúseného bežca, ale počas týchto troch týždeň som dospela k pár záverom. Možno vás inšpirujú, možno pomôžu:

1. Strečing mi nestačí

Čo mi najviac pri začiatkoch vadilo, boli neskutočne ťažké stehná. Máte pocit, že každý ďalší krok bude ťažší, že tie nohy už nezdvihnete zo zeme. Striedam beh s jogou a postupne som zistila, že keď si deň pred behom zacvičím jogu, predídem tažkým stehnám a celkovo je telo uvolnenejšie. Joga a beh sú skvelou kombináciou. Strečing je fajn, ale málokedy postačuje, a to nielen pri behu.

2. Pichanie v boku

Sem tam sa mi stane, že ma pri behu začne pichať v boku. Väčšinou vtedy, keď sa prestanem sústrediť a začnem rozmýšľať nad všetkým možným i nemožným :) Preto som sa zadýchala. A stalo sa mi to aj dnes. Najprv som uvažovala, či zastať. Potom ma ale napadlo, že trochu spomalím a navodím si opäť to svoje tempo dychu. A pomohlo, po pár metroch pichanie zmizlo. Skúste aj vy, či pomôže.

3. Keď máte parťákov, beh je radostnejší

Aj keď sa mi dnes bežalo skvelo, aj tak sa to nedá porovnať s tým, keď vás je viac. Keď sa ku mne pridala sestra alebo manžel, prišlo mi behanie krajšie, jednoduchšie. Bavilo ma to omnoho viac. A preto sa teším na tréningy s #mygirls. Trénujte s nami!

S behom nekončím, práve naopak. Chytilo ma to a idem naplno. Teším sa, až vám nabudúce budem môcť povedať viac. Kto vie, na akej úrovni sa budem nachádzať :)

A takto ma po včerajšom behu vítal môj malý nadšenec

 

beh a ja


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Dala som behu druhú šancu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.