Zlepšite si imunitný systém

adidas

S príchodom jesene môže váš život skomplikovať oslabená imunita. Imunitný systém si môžete zlepšiť zvýšeným prísunom ovocia a zeleniny, kvalitným spánkom a cvičením. 

Zlepšite si imunitný systém
3. OKT 2014

Cvičenie je ako liek - v správnej dávke môže byť prospešné nielen pre vašu kondíciu, ale dokáže vám pomôcť posilniť aj imunitný systém. Jeseň môžete prežiť bez komplikácií.

Odporúčame prečítať: Aký dôležitý je spánok pre váš športový výkon

Posilnenie imunity cvičením

Viac ako 60 percent amatérskych a profesionálnych športovcov je odolnejších voči prechladnutiu ako ľudia, ktorí sa vôbec nehýbu. Aj vaše duševné zdravie a dobrú náladu môžete do istej miery ovplyvniť športovaním. Stoja za tým niektoré chemické látky v mozgu ako dopamín či serotoním. Ich nárast, ktorý získate vďaka aktívnemu pohybu, znižuje stres. Preto aj počas sychravej jesene nezabúdajte na pravidelné športové aktivity či už beh, plávanie alebo prechádzky na čerstvom vzduchu. Vašu imunitu si zlepšíte aj pravidelným cvičením jogy.

Odporúčame prečítať: Chcete posilniť imunitu? Hýbte sa!

Kvalitný spánok

Ak patríte k ľuďom, ktorí pravidelne spia menej ako sedem hodín, vaša imunita sa v sychravom počasí môže rýchlejšie oslabovať. Kvalitný spánok neznamená dopriať si len dlhý spánok. Kvalita spánku sa meria aj podľa toho, ako dobre a hlboko spíte. Ideálny čas na zaspávanie je medzi 22:00 až 24:00 hodinou. Pred spaním si doprajte šálku čaju z levandule, harmančeka alebo z medovky, ktorý pôsobí ako mierne sedatívum. Niekomu môže ku kvalite spánku dopomôcť pohár teplého mlieka a sprcha.

Prísun ovocia a zeleniny

Vitamíny by mali tvoriť súčasť vášho jedálneho lístka počas celého roka. Denne si doprajte dostatočné množstvo čerstvej zeleniny a ovocia. Ak si chcete zaistiť funkčnosť vášho antioxidačného obranného systému, jedze denne aspoň päť porcií ovocia a zeleniny. Nespoliehajte sa len na vitamínové doplnky, skúste ich nahradiť čerstvými zeleninovými či ovocnými šťavami. Váš organizmus sa vám odvďačí a zmeny počasia budete znášať oveľa ľahšie. Imunita bude pripravená bojovať s nepriaznivým počasím. 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (David Castillo Dominici)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zlepšite si imunitný systém

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.