Základná výbava bežca. Čo vám nesmie chýbať pri behu?

Mirka

Nepohodlná obuv pri behu či oblečenie z nevhodného materiálu môžu nielen negatívne ovplyvniť výkon, ale aj zmariť príjemné pocity, ktoré tento úžasný šport prináša. Na čo si dať pozor? 

Základná výbava bežca. Čo vám nesmie chýbať pri behu?
4. SEP 2014

Chcete sa pri behu cítiť komfortne, príťažlivo a čerpať všetky benefity, ktoré prináša? V tom prípade venujte dostatočnú pozornosť voľbe základnej bežeckej výbavy. Výber oblečenia i správnej obuvi má určité zásady, ktoré sa oplatí dodržať. Čo k behu potrebujete a na čo si dať pozor?

Kvalitná bežecká obuv je základ

Pokiaľ nie ste si stále istí, či je beh pre vás tým pravým, nemusíte hneď investovať do drahých bežeckých tenisiek. Ak však viete, že je vašou srdcovou záležitosťou, začnite premýšľať nad kúpou kvalitnej bežeckej obuvi. Treba si uvedomiť, že ak máte nepohodlné topánky na beh, trpia nielen kĺby, ale aj šľachy a chrbtica. Okrem toho sa zvyšuje riziko zranenia a môžu vzniknúť nepekné odreniny.

Kvalitné topánky majú schopnosť tlmiť nárazy a celkovo zvyšujú komfort pri behu. Pri ich kúpe si treba dať pozor nielen na veľkosť chodidla, ale zohľadniť aj spôsob došľapu, hmotnosť bežca, frekvenciu behu, terén atď. Netreba zabúdať ani na to, že ku kvalitným bežeckým teniskám patria aj športové ponožky.

adidas jeseň

Odporúčame prečítať: 7 rád, ako si vybrať bežecké topánky

 

Trendy a kvalitné bežecké oblečenie

Aj oblečenie má v nejednom prípade značný vplyv na bežecký výkon. Ak sa cítite komfortne a sexi, behá sa vám oveľa lepšie, pretože sa cítite sebavedomejšie. Veď kto z nás sa cíti sebaisto vo vyťahaných teplákoch a starom tričku?

V letných mesiacoch bežec ocení odev, ktorý má schopnosť odvádzať vlhkosť a príjemne chladí. Okrem šortiek (legín), trička a topánok treba myslieť aj na ochranu zraku a pokrývku hlavy. Výbornou voľbou sú šiltovky či šatky. Naopak, v zime je na nezaplatenie športové oblečenie, ktoré hreje a pritom je ľahké a vzdušné. Preto sa oplatí investovať do funkčného športového oblečenia primeranej kvality.

adidas jeseň 1

Odporúčame prečítať: Oblečenie pri behu

 

Dámy, nebehajte bez športovej podprsenky!

Športová podprsenka pri behu je nevyhnutnosťou pre každú ženu bez ohľadu na veľkosť pŕs. Pri behu potrebujú prsia (kožné a spojivové tkanivá) oporu, inak postupne strácajú svoj tvar, pevnosť a pružnosť.

Na čo si dať pozor pri výbere športovej podprsenky? Okrem veľkosti košíkov treba zohľadniť aj stupeň opory, ktorý sa líši v závislosti od druhu pohybovej aktivity. Na beh je vhodný tretí až štvrtý stupeň opory. Samozrejme, podprsenka by mala byť pohodlná.

Odporúčame prečítať: Ako si vybrať správnu športovú podprsenku?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Základná výbava bežca. Čo vám nesmie chýbať pri behu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.