Využite letné mesiace na prechádzky! Chôdza je rovnako účinná ako beh

Mirka

Dovolenka. Chvíle oddychu a pohody. Slnečné lúče pália. Voda príjemne chladí. Leňošiť na pohovke je skvelé. A my sa nechávame unášať pôžitkami, ktoré leto prináša. Občas sa nám nechce ani len pohnúť. Je príjemné len tak ležať v chládku, lenže naše telo i duša potrebujú pohyb aj v lete.

Využite letné mesiace na prechádzky! Chôdza je rovnako účinná ako beh
15. AUG 2013

Do práce ideme autom, prípadne iným dopravným prostriedkom. Celkový pohyb sa ráno rovná súčtu niekoľkých krokov cestou smerom k autu, alebo na autobusovú zastávku. V práci sedíme, alebo stojíme. Vykonávame svoju prácu. Musíme. Na odporúčania odborníkov, prejsť sa počas pracovnej doby a dopriať si krátky strečing, zvysoka kašleme. Z práce sa opäť vezieme. Autom, autobusom, vlakom. Česť výnimkám. A čo doma? V lepšom prípade si ideme s chuťou, alebo len kvôli neutíchajúcim výčitkám svedomia zacvičiť.

Je ťažké prekonať svoju pohodlnosť. V zime je chladno, v lete zasa príliš teplo. Alebo nemáme tie správne športové topánky. Výhovoriek neúrekom. Vždy sa nejaká nájde. Pravdou však je, že v lete je to s pohybom ešte o niečo ťažšie. Láka nás mnoho iných dobrodružstiev a na šport nezostáva čas ani energia.

Náš organizmus ticho trpí. Stráca kondíciu. Svaly mľandravejú, tuk pribúda. Bunkám chýba kyslík. Kosti strácajú svoju hustotu a zvyšuje sa riziko vzniku osteoporózy. A pritom stačí tak málo! Využiť slnečné letné mesiace na tú naj(ne)obyčajnejšiu športovú aktivitu, ktorou je chôdza. Prechádzky majú neuveriteľné čaro a mnoho zdravotných pozitív.

Chôdza predlžuje a skvalitňuje život

Leto je ideálnym ročným obdobím na prechádzky. V prírode, historickom centre mesta, v parku alebo len tak pri hrádzi. Slnko nabíja pozitívnou energiou, čerstvý vzduch podporuje uvoľňovanie endorfínov. Chôdza prospieva telu i psychike. Existuje o tom mnoho dôkazov.

Jedným z nich je štúdia odborníkov, ktorí osem rokov skúmali trinásťtisíc dobrovoľníkov. Zistili, že tí, ktorí sa prechádzali 30 minút denne, mali výrazne nižšie riziko predčasného úmrtia ako tí, ktorí sa prechádzali zriedka (1).

Ak sa rozhodnete venovať prechádzkam pravidelne, môžete sa tešiť aj na mnoho ďalších pozitív ako je napríklad zníženie krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, zlepšenie kondície, posilnenie kardiovaskulárneho systému, zlepšenie hustoty kostí, zníženie hmotnosti, lepšie zvládanie stresu, strachu a úzkosti. No nestojí to za to?

Chôdza rovnako účinná ako beh? Je to tak!

Vysoký krvný tlak. Vysoký cholesterol, cukrovka a ischemická choroba srdca. Liečba týchto chorôb vyžaduje predovšetkým zmenu životného štýlu, ale aj užívanie liekov. Ak máte vy, alebo člen vašej rodiny niektorý z uvedených problémov, len si spomeňte na odporúčanie lekára:  VIAC SA HÝBAŤ! A netreba robiť nič náročné. Stačia úplne obyčajné prechádzky.

Snáď vás o prospešnosti chôdze presvedčí aj štúdia publikovaná na stránkach American Heart Association, v ktorej odborníci analyzovali viac ako 33 000 bežcov a 15 045 ľudí vo veku 18 až 80 rokov, ktorí sa venovali chôdzi. Zistili, že pri chôdzi a behu dochádza k podobnému zníženiu rizika vzniku vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky a možno aj ischemickej choroby srdca. Štúdia trvala šesť rokov. Tá istá štúdia potvrdila, že čím viac sa ľudia venovali behu a chôdzi, tým viac benefitov z nich čerpali (2).

Ten správny čas je teraz!

Využite príjemné letné počasie na vykonanie pozitívnej zmeny vo svojom živote. Nepodceňujte to, čo je človeku prirodzené. Vezmite partnera, kamarátku alebo psíka a buďte zdraví,  šťastní a spokojní. Aj vďaka (ne)obyčajnej chôdzi. Chýba vám motivácia? V tom prípade si zaobstarajte pomocníka: KROKOMER. A myslite na to, že viac ako desaťtisíc krokov denne vám prinesie mnohé zdravotné pozitíva!

(1) A Walk a Day, Americká rada pre cvičenie, dostupné na:
http://www.acefitness.org/acefit/healthy_living_fit_facts_content.aspx?itemid=96
(2) Americká asociácia srdca, Walking can lower risk of heart-related conditions as much as running, dostupné na: http://newsroom.heart.org/news/walking-can-lower-risk-of-heart-related-conditions-as-much-as-running?preview=7feb

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Využite letné mesiace na prechádzky! Chôdza je rovnako účinná ako beh

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.