Výstup na africké Kilimanjaro nie je možný bez kondičnej prípravy

adidas

Najvyšší vrh v Afrike - Kilimanjaro, sa vám môže zdať na prvý pohľad nezdolateľný. Hlavne ak nepatríte k milovníkom turistiky, ktorí už nejaký ten vrch vyšli. Ale, ak vás láka vysokohorská turistika a máte chuť vyskúšať si svoju vytrvalosť, nenechajte sa odradiť. Bratislavčanka Broňa (43) sa o to pokúsila, aj keď samú seba považuje len za rekreačného športovca. Bez kondičnej prípravy by to ale nešlo.

Ako sa pripraviť na výstup na africkú horu Kilimanjaro?
8. DEC 2013

Kilimanjaro je hora, ktorá vyrastá z Africkej roviny do šesťtisícovej výšky. Je tvorená troma vrcholmi – Shira, Kibo a Mawenzi, pričom najvyšší bod – Uhuru peak (5895 m n. m.) sa nachádza na kráterovej hrane masívu Kibo. Na vrchol vedie niekoľko trekingových trás, ktoré zvládnu všetci priemerne trénovaní a čiastočne aklimatizovaní turisti.

Bez prípravy to nejde

„Keď sme sa s kamarátmi rozhodovali, že tohtoročnú dovolenku prežijeme v Afrike a skúsime aj výstup na Kilimanjaro, pomyslela som si, že je to čisté bláznovstvo a pravdepodobne to nezvladnem,“ začína Broňa svoje rozprávanie o plánovanom výstupe na Kilimanjaro. Vzápätí ju pochytila eufória a po preštudovaní potrebných informácii sa výstup na Kilimanjaro stal pre ňu veľkou výzvou. Samú seba považuje za rekreačného športovca, ktorý v lete pláva a v zime lyžuje. Žiaden iný šport ju nenadchol natoľko, aby sa mu aktívne venovala počas celého roka.

„Vedela som, že pred výstupom musím popracovať na svojej fyzickej kondícii a asi tri mesiace pred odletom som začala navštevovať bratislavské fitness štúdio,“ spomína na začiatok kondičnej prípravy. Koncepcia jej prípravy bola postavená na intenzívnom kruhovom tréningu, počas ktorého si v minimálnom čase precvičila všetky svalové partie, vytrvalosť a kondíciu. Okrem toho zapojila do prípravy pravidelný beh, aby sa naučila správne dýchať, čo je pri pobyte vo vysokej nadmorskej výške veľmi dôležité.

Kilimajaro1 

Vrstvené oblečenie je dôležité

Broňa pred odletom do Afriky absolvovala aj všetky potrebné očkovania. „Povinné bolo hlavne očkovanie proti žltej zimnici a jediné, čo ma zaskočilo je, že po podaní vakcíny som nemohla desať dní športovať. Preto som musela svoj prípravný tréning prerušiť.“

Na samotný výstup sa spolu so svojimi tromi priateľmi veľmi tešila, keďže nikto z nich ani len netušil, čo všetko ich čaká. V Arushi, odkiaľ putovali, bol partii Slovákov pridelený sprievodca Ezechiel.

„Vedeli sme, že pôjdeme všetkými pásmami - od dažďového pralesa, cez kosodrevinu, až do snehu, a tak sme boli aj vybavení,“ hovorí Broňa o oblečení, ktoré obsahovalo veľa vrstiev, ktoré počas túry musíte na seba pridávať, alebo naopak - odoberať. „Základom bolo termo prádlo, nepremokavé oblečenie, tričká s krátkym i dlhým rukávom, tenká vetrovka, páperová bunda, čiapka, rukavice a kvalitná treková obuv.

Kilimanjaro2

Výšková choroba neobchádza ani profesionálov

„Naša kompletná partia sa dostala do výšky 4600 m n. m. Stúpali sme tri dni a prespávali sme v stanoch, takže sme boli počas týchto dní stále v zime,“ vysvetľuje Broňa a dodáva: „napriek tomu, že sme kráčali pomaly, s prestávkami, pripravení v dobrej fyzickej kondícii, dýchanie sa nám z hodiny na hodinu zhoršovalo. Stupňovala sa bolesť hlavy, tlak a keďže môj kamarát dostal výškovú chorobu, museli sme sa rozdeliť. Ja som sa s ním na štvrtý deň vrátila do 3100 m n.m. a ďalší dvaja z našej patrie, aj so sprievodcom, vyšli až na samotný vrchol, a teda k najvyššiemu bodu Uhuru peak, ktorý sa nachádza vo výške 5895 m n.m.“

Na výškovú chorobu sa úplne pripraviť nedá a neobchádza ani profesionálov, ktorí sa venujú horolezectvu, či vysokohorskej turistike.

„Neviem odhadnúť, či by som dokázala vystúpiť až na samotný vrchol. Síl som mala ešte pomerne dosť. Ale nič neľutujem. Pracovala som na sebe, pripravovala som sa, zažila som niečo, na čo by som sa pred pár rokmi asi nedala nahovoriť. Odporúčam to každému, kto má chuť na sebe pracovať, vyskúšať si svoju vytrvalosť a odhodlanie,“ dodáva Broňa, pre ktorú sa koniec tohto leta stal nezabudnuteľným zážitkom.  


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Výstup na africké Kilimanjaro nie je možný bez kondičnej prípravy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.