Vyberte si cvičenie podľa temperamentu!

Mirka

Každý človek je iný. Nenapodobniteľný. Kombináciou viacerých povahových typov. Spravidla je niektorý z nich dominantný. Aký temperament máte vy? A ktoré športové aktivity sú pre vás vhodné?

Vyberte si cvičenie podľa temperamentu!
18. SEP 2013

Čo je to temperament? Podľa Slovníka slovenského jazyka ide „o súhrn vlastností človeka, charakterizovaných predovšetkým spôsobom reakcie na podnety z vonkajšieho sveta“. Je to vlastne povaha človeka. Tieto psychické vlastnosti získa človek už pri narodení. Sú vrodené. Neskôr počas života na ich základe vznikajú charakterové vlastnosti.

Existuje niekoľko typológií temperamentu. Autorom jednej z najstarších a najpoužívanejších typológií ľudskej povahy je Hippokrates. Ten rozlišuje štyri základné typy temperamentu. V reálnom živote je však nemožné nájsť človeka, ktorý by predstavoval „čistý“ povahový typ. Väčšinou sme kombináciou viacerých, pričom jeden, alebo dva dominujú.

Napriek tomu som sa pokúsila priradiť ku Hippokratovej typológii temperamentu vhodné športové aktivity. Prinajmenšom poslúžia ako inšpirácia a motivácia k tomu, aby ste akýkoľvek druh športu zaradili na zoznam obľúbených činností.

Aktívny, prispôsobivý, ale netrpezlivý sangvinik

Sangvinik je extrovertným typom osobnosti. Je veľmi aktívny Netrápi sa nad zbytočnosťami, je komunikatívny a úprimný. Zmeny mu nerobia problém, vie sa im ľahko prispôsobiť. Medzi negatíva patrí impulzívne rozhodovanie, netrpezlivosť, povrchnosť, nestálosť. Aj v oblasti stravovania a športu môže byť veľmi nestály. Počiatočné nadšenie z tréningov alebo cvičenia vystrieda ľahostajnosť k športu i k zdravému stravovaniu.

Pre sangvinika je dôležité, aby sa dokázal naučiť byť trpezlivým a stálym v dodržiavaní stanovených cieľov. Platí to aj pre oblasť zdravého životného štýlu. Pomôcť v tomto smere môžu body&mind cvičenia, najmä joga. K dispozícii je mnoho štýlov jogy, z ktorých si môže vybrať naozaj každý. Pri výbere športovej aktivity netreba zabúdať ani na to, že sangvinik je spoločenský. Tým pádom mu vyhovujú „akčné“ skupinové cvičenia crossfit, body pump, jumping a pod.

Pohodový a pasívny flegmatik

Flegmatika charakterizujú vlastnosti ako spokojnosť, vnútorná pohoda, trpezlivosť a vytrvalosť. Nebojí sa telesnej ani duševnej práce. Vie sa dobre ovládať, je priateľský a komunikatívny. Má však aj svoje negatívne vlastnosti, medzi ktoré patria: pohodlnosť, pomalosť, pasivita, nerozhodnosť, nedostatok záujmu a aktivít.

Nakoľko má flegmatik sklon k pasivite, je pre neho plusom akákoľvek fyzická aktivita od chôdze, nordic walking, cez jogging až po populárne skupinové cvičenia. Že sa bude flegmatik venovať cvičeniu v pohodlí domova, je málo pravdepodobné, pretože sám sa do aktivity prinúti veľmi ťažko.

Samostatný, ale výbušný cholerik

Vášnivý, vnímavý, zásadový, iniciatívny, podnikavý, samostatný. To sú kladné stránky cholerika. A čo negatíva? Medzi ne patria prílišná impulzívnosť, nespokojnosť, tvrdohlavosť, panovačnosť a precitlivenosť. Má sklony byť hyperaktívnym, jeho pracovné nasadenie hraničí s workoholizmom.

Cholerik je často napätý a vystresovaný. Vhodnou formou upokojenia a odreagovania môžu byť napríklad statické štýly jogy, ktoré vnesú do života cholerika viac pokoja a vnútornej harmónie.  

Zodpovedný a pesimistický melancholik

Melancholik je citovo založený, zodpovedný, starostlivý a disciplinovaný. Horšou stránkou jeho osobnosti je sklon k pesimizmu a smútku. Chýba mu odvaha, sebavedomie, veľa negatívnych vecí zbytočne vzťahuje sám na seba. Veľmi často sa uzatvára pred svetom.

Melancholikovi môže športová aktivita pomôcť „rozveseliť“ život, pretože sa pri nej uvoľňujú hormóny šťastia. Nakoľko je introvertom, vyhovovať mu môžu aktivity ako beh, jogging, bicyklovanie, alebo skupinové cvičenia, ktoré mu pomôžu „osmeliť sa“ a získať viac sebavedomia.

Nemáte v osobnostnej typológii jasno?

V prípade, že neviete, ktorý typ povahy u vás prevláda, urobte si niektorý z testov, ktoré nájdete na internete.

Ktorý typ temperamentu prevláda vo vás?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vyberte si cvičenie podľa temperamentu!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.