Vládne sedavý fenomén. Ako sa viac hýbať?

Nie vždy máme príležitosť na to, aby sme si poriadne zacvičili. Napriek tomu nemusí pohyb v našom živote absentovať. 

Vládne sedavý fenomén. Ako sa viac hýbať?
2. JUL 2015

Len si predstavte svoj bežný deň. Väčšina z nás sadne ráno do auta či iného dopravného prostriedku a odvezie sa do práce alebo školy. Tam opäť sedíme. Z práce sa zasa pohodlne vezieme. V lepšom prípade sa po príchode domov vyberieme cvičiť do fitcentra či na obľúbené skupinové cvičenie. No nie vždy je na to priestor alebo chuť. Preto je dobré začleniť pohyb aj medzi bežné činnosti, ktoré vykonávame. Rátajú sa aj maličkosti. Inak sa nám to môže vypomstiť v podobe zdravotných i psychických problémov.  

Aj sedavé zamestnanie ponúka priestor na pohyb

Patríte medzi tých, ktoré majú sedavé zamestnanie? Aj v tomto prípade môžete do svojho života prepašovať viac pohybu. Urobiť tak môžete už cestou do práce. Ak do práce cestujete autom, aj keď ju máte „za rohom“, skúste ísť aspoň 2-3 razy týždenne po vlastných, poprípade využiť bicykel. Ak využívate služby hromadnej dopravy, nič vám nebráni v tom, aby ste vystúpili o niekoľko zastávok skôr a vychutnávali si čaro chôdze.

Čo po príchode do práce? Keďže je vaším údelom väčšinu času sedieť, dbajte na správne držanie tela. Vyhnete sa tak nepríjemným bolestiam chrbta či hlavy. Návod na správne držanie tela nájdete v nasledovnom videu:

Ďalej je dôležité, aby ste si každých 30-45 minút urobili krátku prestávku. Poprechádzajte sa, zhlboka dýchajte alebo venujte čas strečingu v kancelárii. Prospeje to nielen pohybovému aparátu, ale zvýši sa aj schopnosť koncentrácie. Vybrať si môžete z množstva naťahovacích či posilňovacích cvikov. Kancelárska stolička vám môže poslúžiť na robenie drepov či tricepsových kľukov.

Cviky, ktoré sa vám v kancelárii zídu

Posilňovacie cviky so stoličkou oceníte v práci i doma

Ani kancelárska práca nemusí byť len o sedení. Posielate mail kolegovi do vedľajšej kancelárie? Nechávate si voziť obed priamo do práce? Idete ku kopírke až vtedy, keď sa vám nahromadí viac dokumentov? Využívate výťah, hoci by ste mohli chodiť po schodoch? Sedíte pri telefonovaní? Zmenu máte vo svojich rukách. Vymoženosti modernej doby síce šetria čas, ale zároveň nás robia pohodlnejšími. To sa, samozrejme, odzrkadľuje na našom zdraví. Ak vám nie je ľahostajné, tak radšej kolegu navštívte osobne a oznámte mu to, čo potrebujete. Ku kopírke sa vyberte častejšie, aspoň občas využite schody, po obed si zájdite po vlastných a pri telefonovaní sa prechádzajte. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta6 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta

Bolesť chrbta je často dôsledkom svalovej dysbalancie, nesprávneho držania tela, stresu či obezity.

 

 

Pilates cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta (i. časť)Pilates cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta  

Pilates existuje desiatky rokov a mnohým toto cvičenie zlepšilo kvalitu života. 

 

 

Znepríjemňuje vám život bolesť chrbta? pomôže metóda sm systém!Znepríjemňuje vám život bolesť chrbta? Pomôže metóda SM systém!

Cieľ SM systému je jednoznačný – zabezpečiť správnu činnosť pohybového aparátu, s čím súvisí aj postupné zbavovanie sa bolesti. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vládne sedavý fenomén. Ako sa viac hýbať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.