Viete, čo piť pri behu?

Mirka

Existujú rozličné odporúčania, týkajúce sa denného príjmu tekutín pre bežného človeka. Podľa jedného z nich, by mal človek vypiť na každých desať kilogramov štyri decilitre tekutín. Ako je to v prípade, že sa človek venuje behu? 

Viete, čo piť pri behu?
10. SEP 2014

Ak ľudský organizmus nemá dostatok tekutín, hrozí mu dehydratácia. Prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, zhoršenou výkonnosťou, svalovými kŕčmi, nevoľnosťou, závratmi, bolesťami hlavy, únavou, suchom v ústach. Riziko hrozí aj pri behu a to hlavne pri náročnom tréningu alebo v horúcom počasí. Okrem toho dostatok tekutín zvyšuje aj bezpečnosť pri behu, resp. znižuje riziko vzniku zranenia.

Koľko vypiť pri behu?

V prvom rade je dôležité dodržiavať pitný režim počas celého dňa. Ideálne je začať hneď ráno a nalačno vypiť 1-2 poháre vlažnej vody s citrónom. Ak vás čakajú preteky, náročný tréning alebo je vonku príliš horúco, riaďte sa pravidlom, že ak vám klesne váha, treba doplniť 0,8-1 liter tekutín na každý stratený kilogram (v tomto prípade je treba sa odvážiť pred behom i po behu). Dôležité je piť vodu po dúškoch a toto množstvo doplniť zhruba do hodiny po behu.

Tekutiny  teda treba organizmu dodať pred tréningom i po tréningu. Ak beh trvá dlhšie ako hodinu, alebo je vonku príliš horúco, tak pite aj počas behu.

Aké tekutiny sú pre organizmus vhodné

Najideálnejším nápojom na dopĺňanie tekutín počas celého dňa je pramenitá voda, ktorú treba piť priebežne. Ochutiť ju môžete ovocím alebo bylinkami. Vhodné sú aj bylinkové čaje bez cukru, poprípade zriedené zeleninové šťavy. Ak preferujete minerálky, voľte tie, ktoré sú určené na každodenné pitie. Zvyčajne obsahujú nízky obsah sodíka.

Veľmi obľúbené sú aj športové, resp. iontové nápoje. Ich voľba však závisí od viacerých skutočností: od intenzity tréningu, stanovených cieľov a pod. Napríklad, ak chudnete, mali by ste sa vyhnúť športovým nápojom, ktoré obsahujú zvýšené množstvo sacharidov. Tie sa odporúčajú napríklad pri náročných pretekoch. Najlepšou voľbou pre ľudí, ktorí pravidelne behajú, sú hypotonické iontové nápoje, pretože obsahujú minerály a minimálne množstvo sacharidov.

Odporúčame prečítať: Strava a pitný režim

 

Ako zistiť, či pijete dostatočne?

Najjednoduchším indikátorom je farba a pach moču. Ak moč zapácha a je tmavý, potom organizmus nemý dostatok tekutín a treba mu ich čím skôr dodať.

Odporúčame prečítať: 6 tipov, ako sa motivovať k behu

 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Ambro)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Viete, čo piť pri behu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.