V čom spočíva efektivita funkčného tréningu?

Predností funkčného tréningu je viacero, ako napríklad súčasné zapojenie viacerých svalových skupín, vrátane hlbokého stabilizačného systému. 

V čom spočíva efektivita funkčného tréningu?
10. MAR 2016

Funkčný tréning je charakteristický tým, že jeho cieľom je zlepšiť celkovú funkčnosť vlastného tela nielen v rámci tréningu, ale aj v každodennom živote. Podieľa sa na zlepšení rozsahu pohybu, získaní rovnováhy a správneho držania tela, posilňuje svaly celého tela, vrátanie hlbokého stabilizačného systému – svalov brucha, panvy a chrbta. Hoci sa o funkčných tréningoch hovorí často, stále v tom mnohí ľudia nemajú úplne jasno. „V prvom rade by som chcel objasniť otázku, čo je to vlastne funkčný tréning. Veľa ľudí si totiž myslí, že napríklad kruhový a funkčný tréning je to isté. Nie je to tak. Kruhový tréning sú akékoľvek cviky, cvičené do kruhu, resp. za sebou. Avšak na to, aby bol cvik funkčný, musí spĺňať určité kritériá, v tom spočíva jeho efektívnosť. Počul som už aj výraz, že ,cvičenie na našich posilňovacích strojoch je funkčné᾿. Je to dosť vtipné, pretože izolované cviky na strojoch nemôžu byť nikdy funkčné, môžu byť viac či menej nefunkčné,“ upozorňuje skúsený tréner Radoslav Cabúk.

Existuje viacero funkčných tréningov

Funkčný tréning si dokáže s trochou šikovnosti a vedomostí zostaviť každý aj v pohodlí domova. Kľúčové je zaradiť nielen správne cviky, pri ktorých sa zapája viacero svalových skupín (drepy, výpady, plank, kľuky, chôdza či beh po schodoch...), ale aj dbať na správne prevedenie, poprípade vhodne využívať funkčné pomôcky (bosu, kettlebells). Pretože zle vykonaný cvik je horší ako žiadny. Samozrejme, vybrať si možno aj zo skupinových cvičení. Medzi funkčné formy skupinových tréningov patrí napríklad crossfit, bootcamp či deepwork, ktoré sú tiež veľmi efektívne.

Funkčný tréning je efektívny a vždy prekvapí niečím novým

Jednou z najväčších predností funkčného tréningu je už niekoľkokrát spomínaná efektívnosť. „Funkčný tréning je tréning, pri ktorom v jednom cviku zlepšujete naraz kondíciu, koordináciu a silu pohybov. Pri každom cviku sa kladie dôraz na aktiváciu stredu tela a rovnako sú zapojené aj pomocné svaly, posilňujú sa úpony a šľachy. V jednom cviku teda zapojíte veľké množstvo svalov, a to veľkých, malých, hlavných i pomocných, ktoré pri bežnom cvičení na strojoch a lavičkách nikdy naraz neaktivujete,“ vysvetľuje fitnes tréner a dodáva, že takéto tréningy vedú k posilneniu hlbokého stabilizačného systému, k zlepšeniu práce rúk a nôh, a nárastu kondície.

Plusom funkčného tréningu je aj možnosť, prispôsobiť ho kondícii, veku či zdravotnému stavu cvičiaceho. Preto nechýba v tréningových plánoch vrcholových športovcov, ale ani bežných ľudí so zdravotnými ťažkosťami. Navyše čas pri funkčnom tréningu neuveriteľne letí, pretože je vždy iný. 

Spracované v spolupráci s fitnes trénerom Radoslavom Cabúkom z www.realfit.sk

Ľudia, ktorí čítali tento tréning, zaujímajú sa tiež o: 

Cvičenie s trx je niečo medzi posilňovaním a funkčným tréningomCvičenie s TRX je niečo medzi posilňovaním a funkčným tréningom

TRX je niečo ako stred medzi posilňovaním jednotlivých partií tela vo fitcentre a funkčným tréningom.

 

Funkčný tréning zameraný na bruchoFunkčný tréning zameraný na brucho

Funkčný tréning tvoria cviky, ktoré sú spojené s aktivitami z bežného života. 

 

Populárny funkčný tréning. ako to s ním vlastne je?Populárny funkčný tréning. Ako to s ním vlastne je?

Pri funkčnom tréningu je do cvičenia zapojená široká škála svalov. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - V čom spočíva efektivita funkčného tréningu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.