Užitočné rady, ako účinne detoxikovať svoje telo

Slovo očista či detox naháňa väčšine z nás strach. V skutočnosti nemusí byť detoxikácia tela ničím deprimujúcim. 

Ako účinne detoxikovať svoje telo?
14. NOV 2016

Niekedy stačí aspoň na určitý čas upustiť od nezdravých návykov v stravovaní alebo, naopak, jesť viac zdraviu prospešných potravín, viac sa hýbať či siahnuť po prírodných prostriedkoch, ktoré majú prirodzené očistné schopnosti.  

Prečo si naše telo zaslúži detox?

Ľudský organizmus sa musí dennodenne vysporiadať s rozličnými škodlivými látkami, ktoré sa do organizmu dostávajú z okolitého prostredia, prostredníctvom stravy, liekov či dokonca kozmetiky, ktorú používame. Tieto škodliviny sú často zodpovedné za vznik zdravotných problémov, ako je napríklad znížená obranyschopnosť, zápaly, nadváha či obezita. Z tohto dôvodu si náš organizmus zaslúži očistu.

Stavte na prirodzený detox

V prvom rade je potrebné upraviť jedálny lístok, to znamená  obmedziť tučné, mastné a vyprážané jedlá, rafinovaný cukor či múku, jednoducho spracované potraviny ako také. Naopak, vhodné je zvýšiť prísun vlákniny, ktorá sa nachádza napríklad v ovocí, zelenine, celých zrnách či semiačkach. Prospešné pre detox i posilnenie imunity sú aj tzv. „superfoods“, ako je losos, avokádo, bobuľové ovocie či olivový olej.

Za prirodzený a tým pádom aj šetrný spôsob detoxikácie je aj lifestyle kouč Dušan Plichta. „Detoxikujte prirodzene a bez špekulovania. Stačí vynechať alkohol, spracované potraviny, cukor, lepok, bielu múku a spracované mlieko. Namiesto toho zvýšte príjem zelenej zeleniny a zabezpečte si kvalitné proteíny, ako napríklad divinu, ryby či kolagénový proteín. Pitie kvalitného čaju a výberovej kávy tiež pozitívne prispeje k vitalite,“ radí Dušan Plichta.

My pridávame niekoľko ďalších tipov na jednoduchý a účinný detox:

  • Denne si doprajte, napríklad na desiatu, detoxikačné smoothie. Schopnosťou očisťovať telo disponuje hlavne listová zelenina. Výborná je napríklad kombinácia kelu, kapusty, jabĺčka, banánu a petržlenovej vňate.
  • Ak ste sa rozhodli zvýšiť v jedálničku príjem ovocia a zeleniny, skúste staviť na tie, ktoré sú od overených lokálnych pestovateľov alebo produkty v bio kvalite. Takéto ovocie a zelenina sú organicky pestované a obsahujú neporovnateľne viac výživných látok ako komerčná produkcia.
  • Zájdite do sauny a na masáž. Oddýchnete si a telo zbavíte množstva škodlivých látok.
  • Pite viac tekutín – dobrou voľbou je filtrovaná voda, riedené ovocné či zeleninové šťavy a bylinkové čaje (žihľava, lopúch, púpava, pestrec mariánsky...).
  • Ak máte potrebu, teda sa cítite „preplnene“, doprajte si jeden deň, počas ktorého budete prijímať iba tekutiny.
  • Doprajte si 8-hodinový kvalitný spánok.
  • Zvýšte príjem probiotík (fermentované produkty, ako napríklad kyslá kapusta, kefír či natto, miso a tempeh) a prebiotík (pektín, inulín...) v strave.
  • Nájdite si prostriedky, ktoré vám pomôžu lepšie zvládať stres. Môže sa jednať o cvičenie, hlboké dýchanie či počúvanie hudby.

Dušan Plichta je aj spoluautorom knihy Zdravé rýchlovky. Nájdete v nej množstvo zaujímavých a zdravých receptov, ktoré sú hotové do 30 minút. 

zdravé rýchlovky

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 informácie o vláknine, ktoré vám pomôžu k schudnutiu3 informácie o vláknine, ktoré vám pomôžu k schudnutiu

Dostatok vlákniny v strave zabraňuje prejedaniu, maškrteniu, tráviacim problémom, a dokonca i vzniku infarktu a mŕtvice. 

 

5 skvelých detoxikačných potravín5 skvelých detoxikačných potravín

Telo a duša sú prepojené a od stavu tela je neraz závislé aj naše vnútorné rozpoloženie.

 

 

Ako používať bylinky správnym spôsobom?Ako používať bylinky správnym spôsobom?

Sú bylinky iba módny hit, alebo dokážu jedlu pomôcť vyniknúť?


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Užitočné rady, ako účinne detoxikovať svoje telo

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2390
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.