Tréning zhybov širokým hmatom. Mali by ho cvičiť aj ženy

Keď príde na formovanie hornej časti latissimov, väčšina žien sa spolieha na sťahovanie kladky. A to aj napriek tomu, že nekorunovaným kráľom všetkých cvikov pre spomenutú oblasť, sú zhyby na hrazde. Aké jednoduché : chytiť hrazdu na šírku ramien a pritiahnuť sa bradou na jej úroveň.

 

Tréning zhybov širokým hmatom. Mali by ho cvičiť aj ženy)
12. NOV 2013

Je však pravda, že zhyby majú svoje úskalia a hlavne pre ženy sú zo začiatku mimoriadne náročné, veď mnohé z nich nezvládnu vlastnými silami ani jediné opakovanie. To však nevadí, pretože môžu využiť stroje na zhyby s protizávažím a nastaviteľným odporom, s dopomocou sparingpartnera alebo pritiahnuť prisunúť pod hrazdu lavičku, hore si pomôcť odrazom nôh a negatívnu fázu maximálne brzdiť.

Prevedenie cviku

Chyťte hrazdu nadhmatom s rukami od seba na šírku ramien. S úplne natiahnutými pažami sa zaveste na hrazdu a uvoľnením ramien pretiahnite latissimy. Stlačte lopatky k sebe, zachovajte prirodzený oblúk v chrbte a pritiahnite sa hore nad úroveň hrazdy. V hornej polohe na sekundu podržte kontrakciu latissimov, potom sa pomaly vráťte do počiatočnej polohy a opakujte.

Odporúčania

Viac ako na krčenie lakťov sa sústreďte na zdvíhanie ramien a chrbta, pokiaľ je to možné, snažte sa vždy o úplný rozsah pohybu, šírku úchopu majte takú, aby ste sa pri nej cítili pohodlne.

Na čo si treba dávať pozor

Nepriťahujte sa k hrazde zadnou stranou krku (zhyby za hlavou), nevyužívajte mykanie a kopanie nohami k uľahčeniu cvičenia (výrazne tak znížite zapojenie latissimov), neskracujte rozsah pohybu, dbajte na to, aby ste vždy začínali s úplne natiahnutými pažami.

Spôsobov, ako sa vysporiadať s počiatočnou náročnosťou zhybov je niekoľko, ale odmena v podobe pekne tvarovaného chrbta a paží bude určite stáť zato!


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tréning zhybov širokým hmatom. Mali by ho cvičiť aj ženy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1971
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.