Strečing v práci: 5 cvikov, ktoré prospejú (nielen) svalom

Mirka

Sedavé zamestnanie. Osud mnohých z nás. Jediný pohyb, ktorý počas pracovnej doby urobíme, je presun ku kopírke či návšteva vedľajšej kancelárie. Tí, ktorí pracujú manuálne, zasa rutinne vykonávajú určité úkony. Telo trpí. Výkonnosť sa znižuje. Svaly sú stuhnuté. Hlava začína bolieť. Chvíľami je únava až neznesiteľná. A pritom stačí tak málo, aby sme sa cítili fit aj v práci.

Strečing v práci: 5 cvikov, ktoré prospejú (nielen) svalom
30. AUG 2013

V pracovnom zhodne je ťažké nájsť si niekoľko minút na pohyb. Človek nechce stratiť drahocenný čas, ktorý môže venovať pracovným povinnostiam. Keby sme si však uvedomili, že niekoľko minút strečingu prospeje nielen telu, ale aj celkovej výkonnosti, s radosťou by sme sa strečingu venovali.

5 jednoduchých cvikov, ktoré „nakopnú“ a uvoľnia svaly

Nasledovné cviky vám nezaberú viac ako niekoľko minút. Ak máte sedavé zamestnanie, snažte sa aj v rámci pracovnej doby pohybovať čo najviac. Namiesto výťahu použite schody, kolegovi z vedľajšej kancelárie nepíšte mail, ale navštívte ho osobne, cez obedňajšiu prestávku sa prejdite a zhlboka dýchajte. A nezabudnite na nasledovné cvičenia:

1. Krčná chrbtica

Tento cvik určite poznáte ešte z materskej školy. Vykonáva sa v sede, chrbát je vystretý, ramená tlačte dozadu. Najskôr robte hlavou pomaličky polkruh sprava doľava a späť. Opakujte 10-krát. Následne krúžte veľmi pomaly celou hlavou smerom dopredu, doprava, dozadu, doľava a opakujte. Potom krúžte rovnakým spôsobom do opačnej strany.

2. Ramená

Jednoduchý, ale účinný cvik. Ruky sú voľne pri tele, chrbát vystretý. Zdvíhajte obe ramená súčasne k ušiam. Opakujte 10-krát.

3. Brušné svaly

V sede na stoličke si prekrížte ruky na hrudníku, kolená sú pri sebe, chrbát je vystretý. Otočte sa pomaly doprava, do polohy pokiaľ vás telo „pustí“. Ten istý pohyb vykonajte do opačnej strany. Opakujte 10- krát.

4. Zadok a stehná

Jedným z najúčinnejších cvikov na zadok a stehná sú drepy. Zjednodušenú verziu môžete odcvičiť aj v kancelárii. Zodvihnite zadok zo stoličky a vykonajte drep do polohy niekoľko centimetrov nad stoličku (ruky môžete mať voľne pri tele, alebo vystreté pred sebou). Počet opakovaní je aspoň 10.

5. Dolné končatiny

Tento cvik je absolútne nenápadný, pretože sa „odohráva“ pod kancelárskym stolom. Sedíte v kresle a striedavo vystierate nohy, tak aby bola vystretá noha rovnobežne s podlahou. Snažte sa v tejto polohe vydržať aspoň 10 sekúnd, potom nohu vymeňte. Opakujte aspoň 5-krát.

Chcete si „maknúť“ ešte viac? Pozrite si nasledovné video:


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Strečing v práci: 5 cvikov, ktoré prospejú (nielen) svalom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1971
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.