Ste mladí a necvičíte? Pozrite, čo vám hrozí!

Mirka

Ospravedlnenky na hodinách telesnej výchovy. Dlhé hodiny strávené pri počítači. Stretnutia s kamarátmi v kaviarňach, parkoch, obchodných centrách či rýchlych občerstveniach. Pozeranie televízie. Zvyčajne sa nájde čas na všetko, čo je pre tínedžera dôležité. Len na šport nie.

Ste mladí a necvičíte? Pozrite, čo vám hrozí!
8. NOV 2013

Štatistiky nepustia. Takmer všetci dôverne poznáme údaj o počte ľudí s nadváhou a obezitou na Slovensku. Až 2/3 obyvateľov našej krajiny má problém s udržaním si normálnej hmotnosti. Alarmujúci je hlavne narastajúci počet detí a dospievajúcich s nadváhou a obezitou. Pritom obezita je jednou z hlavných príčin vzniku civilizačných ochorení, ktoré sú často spojené s predčasným úmrtím mladých ľudí. Čo sa za týmto údajom skrýva? Je to predovšetkým konzumácia nezdravých jedál a absencia pohybu.

Čo vás čaká a neminie, ak sa nezačnete hýbať?

Nadváha a obezita

Hnať sa za dokonalým telom je jeden extrém. Ignorovať obezitu či nadváhu a nahovárať si, že nemôžu byť všetci štíhli a je to úplne v poriadku, zasa ďalší. Dôležité je nájsť zlatú strednú cestu, ktorá vedie k pevnému zdraviu a vitalite. To znamená, jesť zdravo a pravidelne športovať. Len vtedy je možné zachovať si rovnováhu medzi príjmom a výdajom energie a dodať organizmu živiny, ktoré k správnemu fungovaniu potrebuje.

Okrem toho, že ľudia s veľkou nadváhou a obezitou, sa s najväčšou pravdepodobnosťou necítia byť príťažliví (a ani za nich vo väčšine prípadov považovaní nie sú), obezita a nadváha sú spojené predovšetkým so zdravotnými problémami: vysoká hladina cholesterolu, vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka, rakovina a mnohé ďalšie.

Svalová dysbalancia

Ak sa dieťa či tínedžer odmieta hýbať, môže postupom času dôjsť k oslabeniu alebo skráteniu svalov, čo vedie napríklad k bolestiam chrbtice či hlavy. Nehovoriac o tom, že mľandravé svaly sexy rozhodne nie sú. A mladí, ktorí sa nehýbu, zabúdajú na to, že svalová hmota ovplyvňuje metabolizmus (čím menej svalovej hmoty, tým pomalší metabolizmus). Jedine pohyb dokáže svaly udržať vo forme! Rovnako dôležitá je pohybová aktivita aj pre kosti, inak môže dôjsť k rednutiu kostí a s ním spojenému zvýšenému riziku zranení a úrazov.

Nedostatok sebavedomia a psychické problémy

Nízka sebadôvera. Ovplyvňuje všetky sféry v živote a často sa prenáša aj do dospelosti. Depresia, úzkosť, strach, ale napríklad aj poruchy príjmu potravy (anorexia, bulímia a pod.). To všetko poznajú aj mnohí mladí. Lepšie, ako padnúť do ich pazúrov a liečiť sa, je týmto ťažkostiam predchádzať. Aj pravidelná pohybová aktivita pozitívne vplýva na duševné zdravie a kladne ovplyvňuje sebavedomie.

Stagnácia osobnostného rozvoja

Ak sa človek venuje akejkoľvek pohybovej aktivite, pracuje zároveň na rozvoji vlastnej osobnosti. Na lekciách obľúbeného športu sa učí nové veci, rozvíja svoje pohybové schopnosti a zručnosti, prekonáva svoje limity, vlastnú pohodlnosť či lenivosť. To všetko ho posúva dopredu, pretože má cieľ (schudnúť, vyhrať súťaž, zlepšiť sa v niečom konkrétnom). Ak človek nemá víziu, môže skĺznuť do depresie či iných psychických ťažkostí. Hľadá zmysel svojej existencie či riešenie svojich problémov v alkohole a drogách.

Nerozvíjanie sociálnych schopností a zručností

Aktuálne sú veľmi populárne skupinové športy. Teda človek je v kontakte s inými ľuďmi, ktorí majú podobné ciele a záujmy. Títo ľudia majú druhým čo ponúknuť, posunúť ich ďalej, pozitívne ich inšpirovať. Zároveň je človek „nútený“ komunikovať s ostatnými, byť tolerantným. To všetko rozvíja sociálne schopnosti a zručnosti, ktoré sú dôležité aj v „dospeláckom“ živote. Naopak, ak sedí doma sám pri počítači alebo televízii, len ťažko sa naučí niečo nové z oblasti vzťahov a komunikácie s ľuďmi.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ste mladí a necvičíte? Pozrite, čo vám hrozí!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.