Športová podprsenka – nevyhnutná súčasť výbavy bežkyne

Eva Vlková

Beháte pre potešenie, pre zdravie či pre výkon? Alebo všetko dokopy? Premýšľate, čo viac by ste ešte mohli pre seba v tomto smere urobiť? 

Športová podprsenka – nevyhnutná súčasť výbavy bežkyne
3. MAR 2017

Jednou z takýchto prospešných vecí je aj správny výber športovej podprsenky.

Ako je to u vás?

Možno ste túto tému doteraz podceňovali alebo vám ani na um neprišlo riešiť takú „maličkosť“. Možno ste si vyčlenili nejakú obnosenú podprsenku zo šatníka, alebo ste si kúpili za pár drobných „univerzálnu“ elastickú podprsenku, ktorú nájdete dnes už naozaj všade, aj v tých najlacnejších obchodoch. Ak je to tak, je čas zmeniť to! Čo si budeme hovoriť? Prsia sú predsa jednou z najkrajších častí ženského tela a chceme ich mať stále krásne, pevné a zdravé. Pozrime sa preto na túto tému z troch hľadísk.

Športová podprsenka = estetika, zdravie a výkon  

Estetické hľadisko riešime my, ženy, ak nie stále, tak aspoň často. Na bežné nosenie si vyberáme podprsenku, v ktorej sa cítime dobre, naše poprsie vnímame ako krásne a pevné. Nikde nič netrčí, neprečnieva, nechýba. Prípadne pomôže push-up podpora a podobne. K tomu všetkému vkusne zvolený strih a dizajn pridá na výslednom efekte. Prsia sú ozdobou ženy a sme spokojné, keď vyzerajú dobre a príťažlivo. A to nielen v spoločenských šatách, ale aj pri športe. Preto je dobré aj z preventívneho hľadiska predchádzať ovisnutiu pŕs, ku ktorému môže prispieť aj z tohto pohľadu tak náročný šport, ako je beh. Prsia sú pri pohybe namáhané a dochádza k uvoľňovaniu väziva. Preto je prospešné výberom vhodnej podprsenky čo najviac zamedziť ich pohybu. Čím lepšiu oporu – kvalitnú a dobre zvolenú podprsenku – prsia majú, tým menej im škodí pohyb tela pri behu a športe všeobecne.

Zdravotné hľadisko doceňujeme často až pri prvých zdravotných ťažkostiach. Keď hľadáme príčinu bolestí šije, chrbtice, keď riešime (ne)správne držanie tela či vyrážky spôsobené potením alebo nevhodným materiálom. Keď nám zarezávajúce sa ramienka spôsobujú bolesť.

Športové či výkonnostné hľadisko má zároveň čo dočinenia s komfortom. Keď sa pri behu cítime dobre, môžeme sa uvoľniť a sústrediť sa len na správnu techniku behu, na výkon, ktorý chceme dosiahnuť. Správne zvolená podprsenka nám to umožňuje.

Ako si teda správne vybrať?  

 • V prvom rade, je nutné si podprsenku naozaj vyskúšať. Vyberajte si špecializované predajne, v ktorých vám odborníci naozaj dobre poradia.
 • Nešetrite na kvalite, a teda na cene.
 • Pri tak náročnom športe ako je beh, ktorý prináša veľký stupeň záťaže, potrebujete podprsenku s vysokou podporou. Takáto podprsenka eliminuje pohyb pŕs až o 70 %, čím predchádza naťahovaniu väzov a ovísaniu pŕs. Má široké, zväčša ergonomicky tvarované  ramienka, ktoré sa nezarezávajú. Vie ideálne rozložiť hmotnosť pŕs medzi ramená a chrbát, čím predchádza bolestiam šije a chrbta a prispieva k správnemu držaniu tela.
 • Správna veľkosť je nevyhnutná po všetkých stránkach – ako veľkosť košíkov, tak aj po obvode tela. Podprsenka musí sadnúť ako uliata.
 • Vyberte si správny materiál, ktorý prepúšťa pot, zabezpečuje správnu cirkuláciu vzduchu a tým udržuje vašu pokožku v suchu.
 • Širšie zapínanie a pohodlný spodný pás je tiež súčasťou komfortnej výbavy.

Keď už máte túto dôležitú súčasť vašej športovej výbavy správne vybranú, nezabudnite sa dostatočne starať o hygienu. Ak trénujete pravidelne, je vhodné mať doma viac kusov na výmenu a každých 6 – 12 mesiacov si zaobstarať nové.

Podprsenka je ako druhá koža

Ak to máme zhrnúť, ideálna podprsenka je ako druhá koža. Cítime sa v nej pohodlne, zdravo, bezpečne a pritom žensky. Rešpektuje ženskú anatómiu tela. Neškodí mu, ale, naopak, pomáha ho udržiavať v dobrej kondícii a kráse. Nikde netlačí, neobmedzuje a ani nespôsobuje iný diskomfort. Ideálne je, keď ani nevnímame, že nejakú podprsenku vlastne máme na sebe. Vtedy máme ten správny pocit pohodlia, ale aj vzrušenia a radosti z pohybu.

Zdroj foto: adidas.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 dobrých rád, ktoré sa zídu začiatočníkom pri prvom behu5 dobrých rád, ktoré sa zídu začiatočníkom pri prvom behu

Pokiaľ začnete behať pozvoľna a s rozumom, je len otázkou času, kedy sa do behu skutočne zamilujete. 

 

Jar sa pomaličky blíži. prečo sa začať venovať behu?Jar sa pomaličky blíži. Prečo sa začať venovať behu?

Pravidelný pohyb prospieva nášmu telu i duši – posilňuje srdce, svaly, kosti a imunitu, pomáha lepšie zvládať stres a udržiavať si sexi figúru. 

 

Posilňovanie a lepší bežecký výkon? áno, ale treba si vybrať správnePosilňovanie a lepší bežecký výkon? Áno, ale treba si vybrať správne

Ani bežci by nemali v tréningovom pláne zabúdať na posilňovanie. Ktoré cviky sú vhodné? 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Športová podprsenka – nevyhnutná súčasť výbavy bežkyne

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1973
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.