Spánok je pre športovca i chudnúcich rovnako dôležitý ako tréning a strava

Iba strava a šport k získaniu vysnívanej postavy, pevného zdravia, vitality a kondície, nestačia. 

Spánok je pre športovca i chudnúcich rovnako dôležitý ako tréning a strava
18. JUN 2015

Ako znie väčšina rád týkajúcich sa redukcie hmotnosti či zlepšenia športového výkonu? Sústreďujú sa prevažne na zostavenie vyváženého jedálnička a kvalitného tréningového plánu. Napriek tomu existuje nemálo prípadov, že ľuďom sa ani napriek dodržiavaniu stanovených pokynov nedarí schudnúť, sú neustále hladní a  bez energie. Podľa odborníkov je za to zodpovedný aj nedostatočný spánok.

Prečo je spánok dôležitý?

Spánok je dôležitý pre každého z nás, športovcov nevynímajúc „Najvýznamnejšou úlohou spánku je regenerácia organizmu. V spánku si organizmus oddýchne. Čo je potrebné zregenerovať, zregeneruje sa, teda opraví, doplní alebo nanovo vytvorí. Regenerácia je pre výkon športovca rovnako dôležitá ako fyzický tréning a výživa. Žiadny regeneračný prostriedok nie je natoľko účinný pre znovuobnovenie síl športovca ako kvalitný spánok,“ vysvetľuje odborník na výživu Ing. Libor Javro. To znamená, že ak chcete zlepšovať svoj výkon, je nevyhnutné sa nielen vhodne stravovať a trénovať, ale aj dostatočne a kvalitne spať.

Podľa odborníkov je ideálne spať 8 hodín. Dôležitá je hygiena spánku, ako napríklad primeraná teplota v miestnosti, tma a ticho. Je vhodné vstávať a ísť spať v približne v rovnakom čase, minimálne 2 hodiny pred spánkom sa nevenovať intenzívnej športovej činnosti, nejesť ťažké jedlá a pod.

Spánok je kľúčový i pre chudnúcich a chorých

Podľa odborníkov z University of Nebraska z amerického Lincolnu je jedným z faktorov, ktorý má vplyv na nadmerný príjem potravy, aj nedostatočný spánok. Odborníci zisťovali, aký vplyv má krátky spánok na správanie človeka, jeho stravovanie i výber potravín. Čo sa v ľudskom tele deje, ak má deficit spánku? Človek je unavený a podráždený. Navyše sa v tele zvyšuje hladina tzv. hormónu hladu, ktorý je nazývaný grelín. Ten ovplyvňuje pocit sýtosti. Okrem toho nevyspatý človek ťažšie odoláva pokušeniam a má problém s dodržiavaním toho, čo si stanovil.

Podľa odborníkov teda problémy so spánkom súvisia so zvýšenou konzumáciou jedla, a tým pádom aj so vznikom nadváhy, obezity a ďalších civilizačných ochorení. Podľa ich odporúčaní sa treba napríklad aj pri liečbe cukrovky a srdcových chorôb pozrieť nielen na zloženie jedálnička a zastúpenie pohybu, ale aj dĺžku a kvalitu spánku.

Zdroj: http://news.unl.edu/newsrooms/unltoday/article/study-shows-pathways-between-lack-of-sleep-overeating/
Zdroj foto: flickr.com
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Aký dôležitý je spánok pre náš športový výkon Aký dôležitý je spánok pre náš výkon

Spánok sa všeobecne považuje za najvýznamnejší regeneračný prostriedok.

 

 

Bežecké hormóny, ktoré vás dostanú do neba!Bežecké hormóny, ktoré vás dostanú do neba

Existuje veľa dôvodov, prečo si z viacerých atraktívnejších športov vybrať práve beh.

 

 

Je po behu potrebná regenerácia?Je po behu potrebná regenerácia?

Pri behu by malo platiť nepísané pravidlo: „Poctivo a tvrdo trénovať, po behu zasa poctivo oddychovať.“ 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Spánok je pre športovca i chudnúcich rovnako dôležitý ako tréning a strava

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.