Smejte sa a budete zdravší

Smiech a zmysel pre humor sú jedným z predpokladov kvalitnejšieho, šťastnejšieho a dlhšieho života.

Smejte sa a budete zdravší
8. JUN 2016

U tých, ktorí sa smejú často a majú zmysel pre humor, existuje o 40 percent nižšie riziko, že budú trpieť kardiovaskulárnymi ochoreniami v porovnaní s tými, ktorí tak nerobia. Prišli na to vedci z University of Maryland Medical Center v Baltimore. Vo svojej štúdii porovnávali reakcie 300 ľudí na určité situácie – ako veľmi sa smejú alebo, naopak, stresujú. Zistili, že ľudia s ochoreniami srdca, reagovali na každodenné situácie v živote vážnejšie, bez úsmevu a humoru, a to aj vtedy, keď išlo o pozitívne udalosti.

Vedci síce neprišli presne na to, prečo má smiech pozitívny účinok na zdravie, ale nespochybniteľné je, že ako zbraň proti chorobám funguje. Zároveň zdôraznili, že schopnosť smiať sa, či už prirodzená alebo naučená, môže mať významný vplyv na celkovú kvalitu a dĺžku života. Autori všetkých vyzývajú, že riziko srdcovocievnych i ďalších ochorení možno znížiť pravidelným pohybom, nefajčením, konzumáciou potravín s nízkym obsahom nasýtených tukov, ale aj zaradením srdečného smiechu do každodenného života.

Terapia smiechom

Terapiu smiechom pozná ľudstvo stovky rokov a aj dnes sa stáva čoraz populárnejšou. V USA sa napríklad používa pri liečení pacientov s rakovinou ako podpora ku klasickej liečbe.  Do týchto kurzov sú zapojení aj rodinní príslušníci. Pre chorého je terapia smiechom spôsob, ako môže zabudnúť na svoje fyzické utrpenie, pretože keď sa smeje, negatívne myšlienky nemajú šancu.

Avšak benefitov smiechu je veľa. Podľa vedeckých štúdií urýchľuje hojenie, posilňuje imunitu, zlepšuje okysličenie tela, uvoľní svalstvo, stimuluje produkciu endorfínov, tíši bolesť, podporuje pamäť a kreativitu atď. V Českej republike sa smiechu ako liečebnej technike venuje napríklad MUDr. Karel Nešpor, ktorý sám vytvoril niekoľko spôsobov smiechu. U nás sa môžete tiež venovať napríklad joge smiechu pod vedením skúsených inštruktorov. Takže začleniť smiech do života nie je s trochou úsilia vôbec ťažké. Možno vás inšpirujú i nasledovné videá:

Smiech veveričky


Zdroj video: www.youtube.com

Melodický smiech


Zdroj video: www.youtube.com

Smiech veselého bobra


Zdroj video: www.youtube.com

Jednoduché tipy, ako sa viac smiať

Ak vyššie uvedené videá nie sú pre vás tým pravým návodom, dobrým začiatkom, ako sa smiať každý deň, môže byť čítanie vtipov, pozeranie vtipných videí, komédií či nájdenie spôsobu, ako brať seba samého menej vážne. Na niekoho zasa funguje to, že zje kúsok čokolády, zacvičí si alebo mu úsmev na tvári vyčaruje dobrá hudba.

Za vyskúšanie stojí aj trik, ktorým môžete začať každé ráno. Pozrite sa do zrkadla a usmejte sa na seba. Ako vám to nejde prirodzene, skúste si spomenúť na niečo, čo vám úsmev na tvári vyčarí. Funguje aj to, keď zatvoríte oči, urobíte hlboký nádych a usmejete sa nasilu. Čoskoro sa budete usmievať prirodzene a s radosťou. Tieto techniky môžete využívať vtedy, keď ste v strese, je vám smutno alebo vás bombardujú negatívne myšlienky. 

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 potravín, ktoré nakopnú váš mozog5 potravín, ktoré nakopnú váš mozog

Ak je v strave napríklad nedostatok zdravých tukov, pamäť i mozgové funkcie nefungujú tak, ako by mali.

 

 

7 dôvodov, prečo sa hýbať7 dôvodov, prečo sa hýbať

Pohyb rozohráva v našom organizme reťazec skrytých reakcií, ktoré majú pozitívne dopady.

 

Ako sa zbaviť pracovného stresu?Ako sa zbaviť pracovného stresu?

Holandská vláda ponúka štátnym zamestnancom absolvovanie terapie Cesta.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Smejte sa a budete zdravší

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.