Silový tréning potrebujú rovnako ženy i muži

Mirka

Stále je mnoho žien, ktoré sa silovému tréningu vyhýbajú, pretože sa boja nárastu svalovej hmoty a výzoru „kulturistky“.

Silový tréning potrebujú rovnako ženy i muži
12. JAN 2015

Je to však len jeden z mnohých mýtov, ktorý stále pretrváva. Môže za to hlavne nedostatočná informovanosť.

Predsudky a málo informácií

Ak by si ženy uvedomili, že za nárast svalovej hmoty u mužov je zodpovedný hlavne testosterón, objemový tréning (dvíhanie ťažkých váh s menším počtom opakovaní) a zodpovedajúca strava, posilňovacích cvičení by sa nebáli. Práve naopak. Silový tréning je viac o posilnení svalov a tvarovaní problematických ženských partií.

Strach z nárastu svalovej hmoty sa dá ovplyvniť aj voľbou vhodného typu tréningu. Môže ísť o posilňovanie s váhou vlastného tela alebo dvíhanie ľahkých závaží s väčším počtom opakovaní. V praxi to znamená, že silový tréning je vhodný, ba dokonca potrebný rovnako pre mužov i ženy. „Najzákladnejšou vecou, pre ktorú ľudia začnú cvičiť silové tréningy, je nabratie svalovej hmoty za súčasného zníženia percenta tuku (to súvisí, samozrejme, aj so stravou). Jedine silovým tréningom dokážete efektívne naberať svalovú hmotu, ktorá je rovnako potrebná u mužov i žien. Áno, naozaj tvrdím, že i u žien. Ženy potrebujú svalovú hmotu, aby mali peknú, pevnú a vypracovanú postavu. Nie hory svalov, čo vlastne nie je ani prirodzene možné, ale pevné brucho, zadok a stehná,“ zdôrazňuje dôležitosť silového tréningu pre ženy fitnes tréner Radoslav Cabúk.

Na spaľovanie kalórií potrebujete svaly

Svaly sú kľúčové pre správne fungovanie metabolizmu. Viac svalov a menšie zásoby tuku spôsobia, že vaše telo spáli viac kalórií, aj keď nebudete práve cvičiť, teda budete v pokoji.  „Čím viac svalovej hmoty človek má, tým viac kalórií spáli, na rozdiel od tuku. Čo sa týka chudnutia a spaľovania tukov, ide o pomer výdaja a príjmu. Treba si uvedomiť, že silový tréning je anaeróbne cvičenie bez prísunu kyslíka. Na spaľovanie tukov je najlepšie aeróbne cvičenie v intenzite 65-70 percent maximálnej pulzovej frekvencie. Avšak tvrdým a poctivým silovým tréningom v kombinácii so správnou životosprávou, samozrejme, spaľujeme tuk a priberáme svalovú hmotu,“ vysvetľuje tréner a dodáva, že silový tréning je nevyhnutný aj pre správne fungujúcu hormonálnu sústavu, pretože ženy majú často problém s estrogénom a kortizolom. Upozorňuje, že v tréningovom pláne by mali byť preto zaradené hlavne komplexné cviky, ako napríklad drepy, premiestňovanie s činkou alebo kettlebell a nie izolované cviky.

Pozitíva silového tréningu v kocke

 • zvyšuje svalovú silu, energiu a vytrvalosť
 • zlepšuje flexibilitu celého tela
 • znižuje riziko zranenia
 • zlepšuje činnosť látkovej výmeny
 • formuje problematické partie tela
 • zlepšuje celkové držanie tela
 • zvyšuje sebavedomie
 • okrem svalov, kĺbov, väzív a šliach posilňuje aj kosti, čiže je prevenciou osteoporózy
 • dochádza k uvoľňovaniu endorfínov, ktoré zlepšujú náladu

Odporúčame prečítať: Buďte silní a rýchli vďaka výbušnému tréningu

Pripravené v spolupráci s fitnes trénerom a odborníkom na výživu Radoslavom Cabúkom z www.radoslavcabuk.sk

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Silový tréning potrebujú rovnako ženy i muži

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.