Sacharidy sú pri chudnutí a formovaní postavy dôležité

Ak chcete schudnúť, obmedzte sacharidy. Znie jedna z rád, ako sa zbaviť prebytočných kilogramov a nechceného tuku.

Sacharidy sú pri chudnutí a formovaní postavy dôležité
22. OKT 2015

Sacharidy sú často považované za akéhosi strašiaka. Za niečo, čo je pri chudnutí nevhodné, dokonca zlé, zakázané. Mnoho diét je založených na obmedzenom či dokonca nulovom príjme sacharidov. Pravda je však taká, že ľudské telo sacharidy jednoducho potrebuje aj vtedy, keď sa snažíme schudnúť, či vyformovať si telo. Kľúčom je však naučiť sa medzi sacharidmi rozlišovať a konzumovať ich v primeranom množstve, ktoré je prispôsobené našim cieľom. Inak sa môže stať, že si privodíme zdravotné problémy. „Je potrebné si uvedomiť, že aj keď chudnete, či rysujete svoju postavu, váš organizmus potrebuje energiu na svoje fungovanie, dýchanie, premýšľanie, pohyb atď. Túto energiu získava najmä zo sacharidov a tukov. To znamená, že ak úplne vylúčite sacharidy, ktoré má organizmus ako energiu veľmi rád, mohli by ste ho prinúť k fungovaniu v obmedzenom režime. Teda by začal túto energiu šetriť, čím by sa znížili jeho funkcie, prišli by náznaky únavy, spomalili by sa kognitívne funkcie, pohyb... A čo je dôležité, v nasledujúcom období by mohlo prísť k výraznému jojo efektu,“ upozorňuje na dôležitú funkciu sacharidov v ľudskom organizme odborník na výživu Ing. Libor Javro.

Komplexné sacharidy do jedálnička patria

Stanovenie denného príjmu sacharidov je veľmi individuálne a závisí od viacerých faktorov, vrátane stanoveného cieľa. Zásadné pre všetkých však je, naučiť sa sacharidy rozlišovať.

Komplexné, alebo zložené sacharidy sú charakteristické tým, že zasýtia, dodajú energiu na dlhý čas a nespôsobujú výkyvy krvného cukru. Vyznačujú sa nízkym glykemickým indexom a obsahujú veľa vlákniny. Zdrojom komplexných sacharidov sú napríklad zemiaky, ryža natural, celozrnné pekárenské výrobky a aj strukoviny.

Aj jednoduché cukry môžete využiť vo svoj prospech

Medzi jednoduché sacharidy patrí napríklad repkový a trstinový cukor, med, ovocie, sladené nápoje, biela múka a produkty z nej. Ak ich skonzumujeme veľa, rapídne zvýšia hladinu krvného cukru. V dôsledku toho telo vylúči inzulín, ktorý úroveň cukru radikálne zníži. Čiže už v priebehu polhodiny vznikne hypoglykémia, stav, keď v tele chýbajú sacharidy. Prejavuje sa to únavou, slabosťou, bolesťami hlavy či neovládateľným hladom.

Vhodne zvolené jednoduché sacharidy (napríklad ovocie) v primeranom množstve však nemusia byť naším nepriateľom. „Jednoduché sacharidy by sme mali konzumovať tak, aby ich bolo možné využiť vo svoj prospech, teda jesť ich doobeda alebo pred alebo po fyzickej aktivite. Samozrejme, dôležitý je správny výber jednoduchých cukrov, množstvo,  správne načasovanie či kombinácia s inými makroživinami v závislosti napríklad od typu tréningu či stanovených cieľov,“ upozorňuje odborník.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

zdravedesiate

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

10 dôvodov, prečo sme často hladní. ako sa tomu vyhnúť?10 dôvodov, prečo sme často hladní. Ako sa tomu vyhnúť?

Pri nepravidelnej strave, redukčných diétach, tehotenstve, nadmernom športovom výkone vždy vieme, prečo sme hladní.

 

3 dôsledky nepravidelného stravovania3 dôsledky nepravidelného stravovania

Nepravidelné stravovanie a vynechávanie jedál spôsobuje napríklad kolísanie krvného cukru, únavu, spomalenie metabolizmu, ale aj cukrovku a ďalšie ochorenia.

 

Akým sacharidom sa vyhýbať, aby sme nepribraliAkým sacharidom sa vyhýbať, aby sme nepribrali

Sacharidy sa rozdeľujú na zlé a dobré. Je dôležité vedieť, v ktorých potravinách sa ktoré nachádzajú.
 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Sacharidy sú pri chudnutí a formovaní postavy dôležité

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1971
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.