Ranným cvičením vraj spálime viac. Je to tak?

Podľa niektorých odborníkov možno cvičením ráno pred raňajkami spáliť viac tuku. 

Ranným cvičením vraj spálime viac. Je to tak?
22. JAN 2016

Vychádzajú z teórie, že cvičenie ráno po prebudení spôsobí, že telo začne okamžite čerpať energiu z tukov kvôli tomu, že zásoby svalového glykogénu sú vyčerpané. Štúdiu v tejto oblasti vykonal aj doktor Jason Gill z Univerzity v Glasgowe. Do pokusu zapojil mužov s nadváhou, ktorí sa venovali 60 minút chôdzi buď pred raňajkami, po raňajkách alebo vôbec. Výsledok bol naozaj zaujímavý. Ak muži absolvovali chôdzu nalačno, spálili až o 33 percent viac tuku ako v prípade, keď cvičili až po raňajkách. Navyše výsledky britskej štúdie naznačili, že cvičenie pred raňajkami môže znížiť riziko aterosklerózy a  kardiovaskulárnych ochorení (1).

Pozor, existujú aj riziká

V uvedenej štúdii sa muži venovali rezkej chôdzi, ale podľa doktora Gilla možno bezpečne vykonávať aj náročnejšie tréningy hneď ráno.  Hoci uvedená štúdia hovorí v prospech ranného cvičenia nalačno, predsa len sa môže stať, že neprimeraný tréning spôsobí, že telo bude okrem tuku "páliť" aj svaly. To je, samozrejme, nežiaduce, pretože práve svalová hmota je kľúčová pre spaľovanie tukových zásob. Nevýhodou cvičenia nalačno tiež môže byť nedostatok energie a zvýšené riziko zranenia, pretože svaly sú po nočnom odpočinku stuhnuté. Teda ich treba dobre zahriať v rámci rozcvičky.

Chcete dať rannému cvičeniu šancu? Tu sú ďalšie benefity

Rozhodli ste sa pre ranné cvičenie s prázdnym žalúdkom a plne vám vyhovuje? Potom sa môžete okrem spaľovania tukov tešiť aj na niekoľko ďalších plusov.  Tréning ráno vás pozitívne naladí do celého dňa, pretože pri cvičení sa vyplavujú hormóny šťastia. Ďalej podporuje koncentráciu a činnosť metabolizmu, teda telo spáli viac kalórií aj vtedy, keď už necvičíte. Cvičenie ráno sa s najväčšou pravdepodobnosťou odzrkadlí aj na kvalite stravovania počas dňa (prirodzene si vyberiete zdravšie jedlá).

Ak vám to nejde ráno nalačno, pokojne sa najedzte

Je pre vás raňajší tréning nalačno nočnou morou? Potom sa pokojne pred tréningom najedzte (vhodný je napríklad banán alebo ovocné smoothie).  Veď pohyb by nemal byť utrpením, ale radosťou!

(1) http://eprints.gla.ac.uk/82115/
Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Čo a kedy jesť pred behomČo a kedy jesť pred behom

Je potrebné sa pred behom najesť, alebo nie?

 

Potraviny, ktoré nedajú únave šancuPotraviny, ktoré nedajú únave šancu

Nechce sa vám ráno vstávať? Pociťujete v práci nedostatok energie? Proti únave sa dá bojovať aj úpravou jedálnička.

 

Prečo cvičiť ráno?Prečo cvičiť ráno?

Ranné cvičenie dodá energiu, pozitívne naladí a správne naštartuje metabolizmus. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ranným cvičením vraj spálime viac. Je to tak?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1971
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.