Prvýkrát na jogu. Čo vás čaká a neminie?

Mirka

Začať s praktizovaním jogy je životným krokom, ktorý vás posunie ďalej. Pravidelné cvičenie jogy vám totižto prinesie krajšie telo, viac psychickej pohody, nové priateľstvá i vedomosti.

Prvýkrát na jogu: čo vás čaká a neminie?
21. APR 2014

Na začiatku všetkého je rozhodnutie. V tomto prípade skúsiť cvičiť jogu. Toto body and mind cvičenie prináša človeku množstvo pozitív: vnútornú vyrovnanosť, pevnejšie zdravie, lepšiu koncentráciu, vyššie sebavedomie, krajšie telo a pod. To sú niektoré z hlavných dôvodov, prečo sa venovať joge. Lenže skôr, ako sa vydáte na prvú lekciu, mali by ste mať dostatok informácií nielen o samotnej joge, ale aj o tom, ako sa na hodinu pripraviť.

Informácie sú základ

Nie je joga ako joga. To by si mal uvedomiť každý nováčik. Joga ponúka množstvo štýlov, z ktorých si môže každý vybrať to, čo mu najviac vyhovuje. Ak pracujete fyzicky, zrejme vám bude vyhovovať niektorý zo statických štýlov jogy, kde sa viac času venuje napríklad meditácii a relaxácii. Naopak, ak si potrebujete dať do tela trochu viac, oceníte dynamické štýly jogy (power joga, hot joga).

Odporúčame prečítať: Vyberte si štýl jogy, ktorý vám vyhovuje!

 

Vybrali ste si vhodný jogový štýl? Potom vás čaká ďalšia úloha, a to nájsť si lektora, ktorý hodiny jogy vedie. Voľbu inštruktora jogy nepodceňujte, pretože od jeho kvality závisí v nemalej miere aj váš úspech a spokojnosť. Najlepšie urobíte, ak získate referencie o konkrétnom cvičiteľovi jogy od účastníkov kurzov či od ľudí z okolia, alebo za ním osobne zájdite a spýtate sa priamo na to, čo vás zaujíma.

Nebojte sa na začiatku navštíviť viacerých inštruktorov, či vyskúšať rozličné štýly jogy. Málokomu sa podarí nájsť na prvýkrát to, čo mu maximálne vyhovuje. Nezabúdajte na to, že kto hľadá, ten nájde.

Prvá hodina jogy

Ak už máte zvolený vhodný štýl jogy a jogové štúdio, kde sa budete tomuto obľúbenému body and mind cvičeniu venovať, zistite si, ako hodiny jogy prebiehajú, čo na ne potrebujete, poprípade čoho sa vyvarovať. Tak napríklad:

 • väčšina inštruktorov jogy svojim zverencom odporúča, aby sa najneskôr najedli dve hodiny pred začiatkom lekcie jogy
 • nepodceňujte voľbu oblečenia, pretože aj odev vám pomôže cítiť sa príjemne a slobodne
 • jogu nemožno cvičiť bez jogovej podložky, preto do nej investujte, táto investícia sa vám niekoľkonásobne vráti (pohodlné cvičenie, dlho vydrží, poskytuje dostatočnú stabilitu)
 • treba si uvedomiť, že ak chcete z jogy čerpať maximum benefitov, mali by ste sa jej venovať minimálne dvakrát týždenne
 • jogu možno cvičiť aj doma, ale je to vhodné skôr pre tých, ktorí už s jogou majú nejaké skúsenosti
 • na hodinách je potrebné venovať pozornosť pokynom inštruktora, sústrediť sa na vykonávanie jednotlivých asán, správne dýchanie, neporovnávať sa s ostatnými a pod.
Zdroj video: www.youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Prvýkrát na jogu. Čo vás čaká a neminie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Ivanka74
Ivanka74
 26.11.2017 21:27

Moc pekný článok, nemám jedinú výhradu :) Jóga môže byť pre začiatočníkov celkom náročná a dokonca sa vám počas nej alebo aj po nej môže motať hlava. Hlavné je, aby ste nešli ďalej, než zvládnete a v prípade potreby si oddýchli v pozícii dieťaťa alebo mŕtvoly. :) Ja sa jogu naučila cvičiť doma, a to podľa online kurzu. Ak by ste mali záujem, tak ho nájdete pod týmto odkazom - https://www.vimvic.cz/kurz/kurz-jogy-pro-zacatecniky :)

 

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.