Prečo vajíčka nesmú chýbať v strave bežca?

Mirka

Vajcia sú plné proteínov, vitamínov a minerálov, preto pomáhajú udržať hladinu energie pri behu a obnoviť namáhané svalstvo po tréningu.

Prečo vajíčka nesmú chýbať v strave bežca?
28. OKT 2014

Aktuálne sú vajíčka, i napriek vyššiemu obsahu cholesterolu, zaraďované medzi zdraviu prospešné potraviny. Samozrejme, ak sa konzumujú v primeranom množstve. Platí to aj pre bežcov. Vajíčka sú zdrojom proteínov, vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín vo výbornom pomere. Proteíny pomáhajú obnovovať svalovú hmotu po tréningu. Vďaka tomu sa znižuje riziko zranenia i celkový čas regenerácie svalovej hmoty po behu.

Zvolili ste si beh ako pohybovú aktivitu, ktorá vám má pomôcť znížiť hmotnosť? Potom máte ďalší dôvod na to, prečo konzumovať vajíčka. Je dokázané, že bielkoviny vyvolávajú pocit sýtosti. Ak si ich dáte na raňajky, je to väčšia pravdepodobnosť, že toho zjete menej počas dňa.

Odporúčame prečítať: Beháte? Potom v žiadnom prípade nepodceňujte stravu!

Čo okrem proteínov ponúkajú vajcia bežcom?

Azda najhlavnejším pozitívom, vyplývajúcim z konzumácie vajec, je pre bežcov obsah kvalitných bielkovín. Avšak sú tu aj ďalšie dôvody, prečo vajíčka konzumovať. Jedným z nich je pomerne slušné zastúpenie železa. V prípade, že organizmus trpí deficitom tejto látky, môže to negatívne ovplyvniť športový výkon, metabolizmus i činnosť imunitného systému. Prečo je to tak? Železo je kľúčové pri zásobovaní ľudských buniek kyslíkom, čo má zásadný vplyv na podaný výkon. Ak železo v tele človeka chýba dlhodobo, vzniká anémia spojená s príznakmi, ako napríklad únava, slabosť, bledosť pokožky atď.

Pri behu dostávajú zabrať nielen svaly, ale aj kosti. Pre ich zdravie je dôležitý nielen vápnik, ale aj fosfor. Fosfor má podľa niektorých vedeckých štúdií schopnosť dokonca znížiť nepríjemnú bolesť svalov po náročnom behu. Ešte stále nie sú uvedené skutočnosti pre vás dostačujúce na to, aby ste vajíčka zaradili do svojho jedálnička? Potom by ste mali vedieť, že sú v nich zastúpené aj vitamíny skupiny B. Ak v organizme chýbajú, symptómy nenechajú na seba dlho čakať. Pocítite únavu, svalové kŕče či ťažkosti s dýchaním.

Čo obsahuje jedno varené vajce?

Väčšie varené vajíčko obsahuje zhruba 77 kalórií, 6 gramov bielkovín a 5 gramov zdravých tukov. Ďalej je zásobárňou vitamínov A, D, E, K, vitamínov skupiny B, fosforu, selénu, ale aj vápnika, fosforu a zinku. Nemožno zabudnúť na dva významné antioxidanty. Luteín a zeaxantín sa podieľajú hlavne na ochrane zraku.

Jedno vajíčko (žĺtok) tiež obsahuje viac ako polovicu odporúčanej dennej dávky cholesterolu (okolo 210 mg, celková ODD cholesterolu je do 300 mg denne). Podľa najnovších poznatkov však cholesterol vo vajíčkach nemá u väčšiny ľudí vplyv na hladinu cholesterolu v krvi, alebo hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi zvyšuje iba mierne.

Odporúčame prečítať: Dôležitosť bielkovín v strave

Koľko vajíčok zjesť?

Odporúčania odborníkov sa v tomto smere líšia. Vo všeobecnosti sa odporúča zdravému človeku skonzumovať 3-4 vajíčka týždenne. V prípade problémov so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi je vhodnejšie konzumovať iba vaječné bielky a maximálne jeden vaječný žĺtok týždenne. Samozrejme, treba mať na pamäti aj to, že vajíčka sú obsiahnuté aj v mnohých iných pokrmoch.

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Mister GC)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo vajíčka nesmú chýbať v strave bežca?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.