Prečo cvičiť ráno?

Mirka

Ranné cvičenie dodá energiu, pozitívne naladí a správne naštartuje metabolizmus. 

Prečo cvičiť ráno?
16. FEB 2015

Neviete si nájsť čas na cvičenie počas dňa? Potom to skúste ráno. Ranný tréning má mnoho výhod. Telo je po nočnom spánku oddýchnuté, čiže nebudete bojovať s únavou a  nedostatkom energie. Stopku dostanú aj výhovorky. Veď stačí vstať o niekoľko minút skôr. Ranné cvičenie rozprúdi krvný obeh a nabíja energiou, ktorá vydrží minimálne počas dopoludnia.

Endorfíny, ktoré sa pri cvičení uvoľňujú, zabezpečia, že sa budete cítiť šťastne a spokojne. Ak cvičíte vonku, tak na psychiku pozitívne pôsobia aj slnečné lúče. Okrem iného zabezpečia organizmu dostatok vitamínu D, ktorý je dôležitý pre dobré psychické rozpoloženie. Zároveň existuje veľká pravdepodobnosť, že vám dobrá nálada vydrží dlhšie. Čo ešte prináša ranný tréning?

Naštartuje metabolizmus

Po nočnom odpočinku je metabolizmus spomalený.  Ako ho nakopnúť? Pomôžu 1-2 poháre vlažnej vody s citrónom, kvalitné raňajky a tiež pohybová aktivita. Ak si zacvičíte hneď ráno po prebudení, látková výmena sa naštartuje. Pozitívom je i to, že telo bude spoľahlivo spaľovať i vtedy, keď už budete v práci. Samozrejme, závisí to aj od druhu zvolenej pohybovej aktivity.

Nakopne vás k lepšiemu stravovaniu

Je dokázané, že tí, ktorí športujú ráno, stravujú sa zdravšie počas celého dňa. To je dobrý dôvod, prečo začať s ranným cvičením. Toto pozitívum ocenia hlavne tí, ktorí sa snažia zhodiť nadbytočné kilogramy. Veď nie nadarmo sa hovorí, že strava je pri chudnutí 70 percent úspechu.

Budete lepšie spať

Ak ste pracovne vyťažení a vraciate sa z práce v neskorých popoludňajších hodinách a cvičíte večer, môžete mať problém so zaspávaním a vôbec kvalitou spánku. Po náročnom cvičení potrebuje organizmus 2-3 hodiny, aby sa „upokojil“ a pripravil na nočný odpočinok. Dokazuje to aj výskum odborníkov z Appalachian State University, ktorí skúmali načasovanie cvičenia a jeho vplyv na spánok. Zistili, že 30 minút aeróbneho cvičenia o siedmej hodine ráno vedie k zlepšeniu kvality spánku (1).

V práci sa lepšie sústredíte

Ako sa v práci lepšie koncentrovať? Tak napríklad, mozog si vyžaduje pravidelné prestávky, dostatočný prísun tekutín a energie v podobe vhodnej stravy. Pomôže aj ranná pohybová aktivita, pretože pri cvičení dochádza k lepšiemu zásobovaniu mozgu kyslíkom a živinami, a teda aj k zlepšeniu koncentrácie, kreativity  a celkovej produktivity práce.

Zlepšíte si vzťahy

Hormóny šťastia sa podieľajú na zlepšení nálady. V praxi sa to prejaví tak, že vás „nevytočia“ deti, ktoré sa ráno hádajú pri raňajkách ani zamračený výraz manžela či kolegov v práci. Ak ste šťastnejší vy, bude aj vaše okolie. Veď úsmev a dobrá nálada sú nákazlivé.

Odporúčame prečítať: 6 dôvodov, prečo cvičiť ráno

Zdroj: (1) http://www.acsm.org/about-acsm/media-room/acsm-in-the-news/2011/08/01/for-best-sleep-work-up-a-sweat-in-the-morning

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo cvičiť ráno?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1920
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.