Port de bras. Tanec, ktorý vyrysuje telo a pomôže pri bolesti chrbta

Mirka

Hľadáte šport, ktorý prospeje vášmu telu aj psychike? Port de bras je jedným z kategórie body and mind cvičení, ktoré vám pomôžu vyrysovať problematické partie tela, zbaviť sa nepríjemnej bolesti chrbta a získať psychickú pohodu.

Port de bras. Tanec, ktorý vyrysuje telo a pomôže pri bolesti chrbta
16. JAN 2014

Čo je port de bras? Zjednodušene povedané, ide o skupinovú pohybovú aktivitu, ktorá spája prvky klasického i moderného tanca, strečingu, posilňovania a tzv. posturálnych techník (zameriavajú sa na odstránenie svalovej nerovnováhy). Môžete sa tu stretnúť napríklad s cvikmi pochádzajúcimi z jogy, pilatesu či baletu. Uvedené prvky sú spojené do nápaditých a hlavne účinných choreografií.

Pre koho je port de bras?

Port de bras očarí predovšetkým tých, ktorí majú radi tanec a snažia sa dosiahnuť harmóniu medzi telom, dušou a mysľou. Rovnako vhodné je pre všetkých, ktorí žijú v permanentnom strese alebo ich trápia bolesti chrbtice spôsobené svalovou nerovnováhou, nesprávnym držaním tela pri chôdzi či sedení. „Port de bras je vhodný pre všetky vekové skupiny, či už pre mladých alebo ženy a mužov v strednom, alebo vyššom veku. Môžu ho cvičiť aj ľudia so zdravotnými problémami. Nie je v ňom žiadne zdravotné obmedzenie. Cvičiteľ na začiatku hodiny vysvetlí, že je potrebné počúvať vlastné telo a nerobiť nič, pri čom by človek pociťoval bolesť. Má byť príjemné, každý si musí oddýchnuť a zrelaxovať sa,“ upresňuje skúsená inštruktorka port de bras Katarína Horváthová. To znamená, že zakladatelia tohto programu mysleli aj na tých, ktorí nemajú skúsenosti s cvičením. Snažili sa, aby bolo port de bras cvičením, ktoré je zvládnuteľné pre všetkých:

Prečo sa venovať práve port de bras?

  • rovnomerne posilňuje svaly celého tela, a teda je prevenciou svalovej nerovnováhy, ktorá je jednou z príčin bolesti
  • pomáha vyrysovať problematické partie tela
  • podieľa sa na zlepšení pohyblivosti kĺbov
  • zlepšuje držanie tela a celkovú kontrolu nad vlastným telom
  • má priaznivý vplyv na psychické rozpoloženie človeka
  • eliminuje nepríjemnú bolesť chrbta
  • zlepšuje celkovú silu, rýchlosť a flexibilitu
  • je prostriedkom ako spáliť kalórie a tuk

Port de bras a bolesť chrbta

Medzi najčastejšie bežne sa vyskytujúce príčiny bolesti chrbta patria svalová nerovnováha (oslabené svaly brucha, chrbta a panvy), nesprávne držanie tela pri státí a sedení, nedostatok pohybu a pod. Port de bras patrí do kategórie cvičení, ktoré môžu byť pri riešení problémov s chrbticou nápomocné. „Cvičenie je postavené na tanci a tanečných figúrach s využitím prvkov z jogy a pilatesu, ktoré sú prispôsobené možnostiam a schopnostiam cvičencov. Je zamerané na posilnenie vnútorných svalov, t. j. brušných a i chrbtových. Výrazným pozitívom je rozvíjanie koordinácie pohybov, zlepšovanie ladnosti a estetickosti. Port de bras blahodarne pôsobí aj na chrbticu a držanie tela,“ hovorí inštruktorka Katarína Horváthová a dodáva, že ak chce človek čerpať benefity z toho cvičenia, musí sa port de brasu venovať aspoň dvakrát týždenne.

Potešujúcou správou pre budúce mamičky je, že pokiaľ nemajú zdravotné problémy, môžu lekcie port de bras navštevovať aj počas tehotenstva. „Stretla som sa so ženami, ktoré boli tehotné a cvičenie port de bras im výborne pomáhalo s bolesťami chrbta v strednom štádiu tehotenstva,“ dodáva skúsená inštruktorka.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Port de bras. Tanec, ktorý vyrysuje telo a pomôže pri bolesti chrbta

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.