Podľa čoho si vybrať prvé bežecké preteky?

Mirka

Preteky na kratšie vzdialenosti môžu byť zradné v tom, že sa tam beží oveľa rýchlejšie ako na dlhšie vzdialenosti. 

Podľa čoho si vybrať prvé bežecké preteky?
23. APR 2015

Ak ste sa ešte nezúčastnili žiadnych pretekov, zamerajte sa na výber kratších a jednoduchších napríklad vo vašom okolí. Organizuje sa ich neúrekom po celom Slovensku. Na svoje si prídu hlavne hobby bežci, ktorým stačí odbehnúť 4-5 km pre dobrý pocit. Napríklad 16.5. 2015 sa uskutoční 4. ročník Volkswagen Slovakia run and fun v Bratislave. Ide o najväčšie štafetové preteky pre dospelých a aj deti.

Keď už ide do tuhého

Čo je kľúčové pri voľbe prvého polmaratónu alebo maratónu? Ktoré z bežeckých podujatí si zvoliť? Spýtali sme sa bežeckého trénera Mareka Vojníka, ktorý má v tomto smere bohaté skúsenosti.

Cieľ zúčastniť sa polmaratónu alebo maratónu príde zvyčajne vtedy, keď má bežec za sebou vytrvalostné preteky. Samozrejme, jedna vec je vybrať si vhodné bežecké podujatie v dostatočnom časovom predstihu a druhá čo najlepšie sa naň pripraviť. Potom prichádza voľba cieľového času vybraného behu. „Problém môže nastať pri nereálnom odhadnutí plánovaného času a s tým spojené sklamanie po dobehnutí. Skúsení tréneri vedia podľa dosiahnutých časov na kratšej trati určiť plánovaný čas na dlhšej dráhe. Ak napríklad bežec zabehol v lete 10 km v čase 5,30 na kilometer, tak pri vhodnom tréningu má teoretickú možnosť zabehnúť v jeseni polmaratón v tempe 5,42-5,46 min./km,“ vysvetľuje Marek Vojník. Pre začiatočníkov je teda lepšie poradiť sa v tomto smere so skúseným trénerom alebo bežcom, ktorý má niekoľko polmaratónov a maratónov za sebou.

Rozhoduje história a profil behu, ale i finančné možnosti

Pre niekoho sú rozhodujúce financie, a preto si radšej vyberie bežecké podujatie, ktoré je bližšie, poprípade volí aj na základe výšky štartovného. Rozhodovať by však mala skôr história a profil pretekov a samozrejme aj stanovený cieľ. Chcete trhnúť časový rekord? „Ak chcete zabehnúť čo najlepší čas, skúste maratóny v Bratislave a v Košiciach. Je jasné, že tu príde veľa bežcov, trate sú ideálne na osobný rekord, pretože sú s minimálnym prevýšením a budú tu vodiči s balónikmi podľa cieľových časov, vďaka ktorým si môžete byť istí, že idete správnym tempom,“ radí bežecký tréner a dopĺňa, že správne tempo si možno kontrolovať aj podľa hodiniek s GPS.

Nechystáte sa odbehnúť osobný rekord, ale viac vám záleží na prostredí, v ktorom sa beh koná? Skúste polmaratón v Rajci, ktorý sa uskutoční v auguste alebo septembrový maratón v Banskej Bystrici. Maratón v Banskej Bystrici je výnimočný nielen tým, že sa odohráva v meste pod Urpínom, ale na tieto preteky sa možno pripravovať aj účasťou na menších bežeckých podujatiach, ktoré sa tu konajú každý mesiac. Tento rok sa začalo už v januári Trojkráľovým večerným behom a séria podujatí pokračuje až do septembra, kedy sa uskutoční maratón. Vďaka tomu sa bežec systematicky pripravuje, vie, ako je na tom kondične a na čom treba ešte popracovať.

V rámci prípravy na prvé bežecké podujatie treba venovať pozornosť nielen tréningu, ale aj voľbe vhodného bežeckého oblečenia a obuvi, správnemu stravovaniu, pitnému režimu atď. 

Odporúčame prečítať: Na svoj prvý polmaratón sa musíte dobre pripraviť

Zdroj foto: adidas

Spracované v spolupráci s bežeckým trénerom Marekom Vojníkom z itrener.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Podľa čoho si vybrať prvé bežecké preteky?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1920
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.