Plávanie pomáha bežcom zlepšiť vytrvalosť a budovať silu

Mirka

Plávanie je ideálnym doplnkom k behu, pretože zabraňuje svalovej nerovnováhe a s ňou spojenej bolesti, buduje športovú vytrvalosť a odstraňuje únavu. 

Plávanie pomáha bežcom zlepšiť vytrvalosť a budovať silu
18. DEC 2014

Našli ste sa v behu? V tom prípade ste si vybrali naozaj krásny šport, ktorý má množstvo pozitívnych účinkov nielen na telo, ale aj na psychiku. Chcete byť ešte lepší, zdravší i štíhlejší? Potom sa oplatí do tréningového plánu  k behu zaradiť aj doplnkové cvičenia. Vhodné sú napríklad tie z kategórie body and mind, ako joga či pilates. Jednou z top doplnkových pohybových aktivít v tomto smere je však plávanie.

Pozitíva plávania (nielen) pre bežcov

 • V prvom rade nezaťažuje kĺby a kosti, ktoré musia pri behu znášať niekoľkonásobnú hmotnosť organizmu.
 • Pri pohybe vo vode sú zapojené tie svalové skupiny, ktoré sú pri behu opomenuté. To môže vyústiť do svalovej nerovnováhy a zvýšenia rizika vzniku zranenia. Štýl plávania si teda možno vybrať nielen na základe obľúbenosti, ale aj skutočnosti, ktoré svalové skupiny chceme, resp. potrebujeme najviac posilniť. Vo všeobecnosti plávanie výborne spevňuje svaly chrbta, ramien a jadra, ktoré sú pre bežcov dôležité. Konkrétne štýl kraul zlepšuje držanie tela, štýl prsia posilňuje oblasť hrudníka a ramien, znak precvičí horné i dolné končatiny a motýlik dá zabrať ramenám a bruchu.
 • Zlepšuje celkový rozsah pohybu a pomáha eliminovať nepríjemnú bolesť chrbtice, ktorej sa mnohí bežci nevyhnú.
 • Je skvelé na budovanie vytrvalosti. Výbornou voľbou je napríklad intervalový tréning, ktorý spočíva v striedaní rýchlych a pomalých fáz v pravidelných intervaloch.
 • Plávanie je odporúčané i na odstránenie svalovej únavy. V tomto prípade je vhodné striedať viaceré plavecké štýly.

Plávanie a strata hmotnosti

Beháte preto, lebo ste sa rozhodli schudnúť? Plávanie je ako doplnková aktivita ideálne. Prečo? Pri plávaní spálime oveľa viac energie ako na suchu kvôli odporu vody. Pri aktívnom plávaní je možné spáliť cca 1800-2000 kJ za hodinu. Túto aeróbnu aktivitu odporúča svojim klientom aj odborník na výživu Libor Javro: „Pri vytrvalostnom plávaní sa organizmus dostáva do vynikajúcej kardio záťaže, pri ktorej je organizmus nútený pracovať. To má za následok, že sa zvyšuje vnútorný metabolizmus a srdcová práceschopnosť, svaly sú dostatočne rozhýbané a prekrvené. To sú hlavné dôvody, prečo je plávanie vynikajúce pri znižovaní hmotnosti a zvyšovaní športovej vytrvalosti.“

Spestrite si tréning behom vo vode

Pri plávaní si môžete vybrať z rozličných plaveckých štýlov. Samozrejme, voľba intenzity tiež závisí iba od vás (plávanie v rovnakej intenzite, intervalový tréning a pod.). Na spestrenie tréningu však výborne poslúži i beh vo vode. V porovnaní s klasickým behom je oveľa náročnejší, ale zároveň šetrí pohybový aparát. Zároveň pomáha pri zlepšení celkovej techniky behu.

Odporúčame prečítať: Trpíte bolesťami chrbta a krížov? Začnite plávať!

Pripravené v spolupráci s odborníkom na výživu Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Plávanie pomáha bežcom zlepšiť vytrvalosť a budovať silu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.