Pilates cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta (I. časť)

Mirka

Svalová nerovnováha (hlavne oslabené svalstvo chrbta, brucha a panvy) a nesprávne držanie chrbta sú azda najčastejšími príčinami bolesti chrbtice. Jedným zo spôsobov, ako sa ich zbaviť, je pravidelné cvičenie pilatesu.

Pilates cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta (I. časť)
7. JAN 2014

Pri cvičení pilatesu je dôležité dodržiavať princípy pilatesu. Iba tak možno z tejto pohybovej aktivity čerpať maximum benefitov. Preto je dôležité aspoň niekoľko úvodných lekcií absolvovať s certifikovaným inštruktorom, ktorý vám pomôže osvojiť si tieto zásady. Potom sa môžete pilatesu venovať aj v pohodlí domova a zbaviť sa bolesti chrbta, napríklad aj s týmito cvičeniami:

Pelvic Tilt to Pelvic Curl

Dvíhanie panvy je vhodné najmä pre tých, ktorých trápi bolesť krížov. Dochádza k posilneniu svalov panvového dna, dolnej časti chrbtice i časti brucha. Samozrejme, aj pri tomto cviku treba dbať na dodržiavanie princípov pilatesu (hlboké dýchanie, centrum tela, plynulosť...). Na začiatok opakujte cvik 3-5 ráz.

Chest Lift

Vďaka tomuto cviku si posilníte hlavne brušné svaly. Práve oslabené brušné svaly sú časťou príčinou bolesti chrbtice. Pri zdvíhaní hornej časti tela sa treba vyvarovať niekoľkých chýb. Medzi najčastejšie patria: zadržiavanie dychu, pomáhanie si rukami (tlačenia lakťov dopredu), ťahanie hlavy a krku dopredu. Cvik opakujte 6-8 ráz.

Swan Prep

Tento cvik je opäť zameraný na posilnenie chrbtových svalov. Najmä v začiatkoch cvičenia sa vám možno podarí dostať len pár centimetrov nad podložku. Dôležité je vytrvať, časom dosiahnete pozitívnu zmenu. V začiatkoch stačí cvik opakovať trikrát a postupne opakovania pridávať.

Child's Pose

Detská pozícia patrí medzi jednoduché a obľúbené relaxačné cvičenia. Slúži na uvoľnenie chrbtového svalstva i psychiky.

Kneeling Arm and Leg Reach

S týmto cvikom sa môžete stretnúť na mnohých skupinových cvičeniach a radi ho využívajú aj fitness tréneri vo fitcentrách. Je výborný na rozvoj stability a účinný pri bolesti chrbta.

Zdroj video: www.youtube.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pilates cviky, ktoré vás zbavia bolesti chrbta (I. časť)

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1973
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.