Petra Fašungová: „Nachádzam sa vo svojej bežeckej top forme.“

adidas

Prievidžanka Petra Fašungová (23) ešte pred pár rokmi snívala o futbalovej kariére, dnes patrí k slovenskej bežeckej špičke. S mladou atlétkou sme sa rozprávali o jej úspechoch, vzťahu k móde, ale aj o príprave na olympijský maratón v Riu de Janeiro.

Petra Fašungová: „Nachádzam sa vo svojej bežeckej top forme.“
12. SEP 2013

Beh si kedysi nemala rada. Dnes patríš k slovenskej špičke, ktorá sa tomuto športu venuje. Ako je to možné?

Áno, to je pravda. Bolo to v období, keď som bola ešte dieťa a nevedela som čo chcem. Bavilo ma športovať tak všeobecne, nielen behať len tak „bez zmyslu“. Vtedy som skôr inklinovala k loptovým hrám. So samotným behom som začala v osemnástich, keď som sa začala pripravovať na FTVŠ UK, kde bolo treba v určitom čase zabehnúť 3000 m. Počas prípravy som sa začala v behu zlepšovať a to ma bavilo a motivovalo pokračovať.

Ako vyzerá tvoj bežný deň - kedy a ako často trénuješ?

Nepatrím medzi veľkých spáčov, cez deň toho potrebujem stihnúť dosť, preto vstávam relatívne skoro. Deň mi začína vždy ranným kompenzačným cvičením a strečingom celého tela. Počas toho vypijem minimálne pol litra čistej vody. Doobeda mám vždy jednu fázu tréningu. Nemám určenú presnú hodinu, pretože to vždy záleží aj od iných povinností. Takisto nie je pravidlom, že je to vždy beh alebo cyklistika. Občas sa k tomu ešte pridruží ranné plávanie a v období prípravy aj silový tréning.

adidas - petra fasungova

Ktorý šport je tvojim doplnkovým športom k behu?

Poznám bežcov, ktorí nerobia nič iné, iba behajú. Môj názor však je, že všetkého veľa škodí a často je ich bežecký objem na úkor kvality a aj samotného zdravia. Práve teraz sa nachádzam vo svojej, zatiaľ - bežeckej top forme a to som vo vrchole duatlonovej sezónu, to znamená, že som musela beh trošku zredukovať a pripojiť k nemu cyklistiku. Na sebe som mala možnosť zistiť, že z hľadiska zapojenia iných svalových skupín, je pre beh najideálnejším doplnkovým športom plávanie, bežecké lyžovanie, rekreačná cyklistika, fitness, ale aj loptové hry, kde aktivujeme aj reakčné a koordinačné schopnosti, ktoré práve pri behu stagnujú.

Aký máš vzťah k móde a k módnym trendom?

Keď mám byť úprimná, nepatrím k veľkým „narcisom“ (smiech). Samozrejme, rada dobre vyzerám, ale hlavne sa chcem dobre cítiť, k čomu mi momentálne pomáha značka adidas, ktorá ma oblieka. Nepatrím k ženám, ktoré sledujú, čo je momentálne top, aké farby, strihy... Na také veci nemám čas a ani chuť. Som zástancom, že v jednoduchosti je krása. Môj šatník poväčšine tvoria len športové, resp. ležérna móda.

Čo sa týka oblečenia – čo uprednostňuješ pri športe, v čom sa cítiš najlepšie?

Pri športe jednoznačne uprednostňujem umelé materiály, ktoré majú dýchacie schopnosti a sú také ľahké, že keď ich máte na sebe ani o tom neviete. Samozrejme, závisí aj od ročného obdobia. Najviac mi na tréningu vyhovuje séria SUPERNOVA od adidas a na preteky využívam výhradne ADIZERO. Pridanou hodnou týchto vecí, okrem už spomínaných vlastností, je aj to, že sú aj farebne pekne ladené.“

adidas - petra fasungova ii

Predsa len si si dopriala nejaké výstrelky. Ak nie v móde, aspoň v podobe tetovaní, ktoré máš na tele.

Tetovania mám dve. Jedno je na bedre – orchidea, je to však prerobené tetovanie, pretože som v puberte vymýšľala s hviezdičkami, ktoré nevyšli podľa mojích predstáv. Druhé tetovanie je pre mňa veľmi osobné. Námet som si navrhla sama a kamarát mi ho zrealizoval. Je to silueta bežca, ktorého telo je zložené z písmen IDA, čo je meno mojej maminy. Moji starší bratia majú tetovania, ale nebol to dôvod na inšpiráciu, proste som to chcela. Veď teraz má tetovanie skoro každý. (smiech) Nepovažujem to za nejaký spôsob upútania, zaujať sa dá aj iným spôsobom.

Aké sú tvoje športové ciele?

Tento rok som sa prioritne zamerala na veľké podujatia v duatlone a moje športové ciele a sny sa zatiaľ plnia. V apríly som sa stala majsterkou Európy U-23 v duatlone, ktoré sa konali v Holandsku, minulý mesiac som reprezentovala v duatlone na Svetových športových hrách v Kolumbíjskom Cali, čo boli zároveň aj Majstrovstvá sveta v elite žien, kde som obsadila 13. miesto. Na jeseň mám v pláne zbehnúť polmaratón a zlepšiť si osobný rekord z minulého roku.

Stále je tvojím najväčším snom bežať olympijský maratón v Riu de Janeiro?

Áno, bežať olympijsky maratón patrí stále medzi popredné ciele a urobím preto, v rámci svojich možností a podmienok, čo sa bude dať.

Foto: Lukáš Pastorek

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Petra Fašungová: „Nachádzam sa vo svojej bežeckej top forme.“

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.