Nový rok je dôvodom na zmenu. Ako začať žiť zdravo?

Mirka

Nový rok je pre mnohých z nás výzvou. Začať odznova, lepšie či zdravšie. Ak ste sa rozhodli skvalitniť svoj život a žiť zdravo, chce to stratégiu: cieľ a hlavne plán, ako to dosiahnuť. Zmeny v tejto oblasti nemožno uskutočniť hneď, ale vyžadujú si čas. O to lepšie sú však výsledky.

Nový rok je dôvodom na zmenu. Ako začať žiť zdravo?
2. JAN 2014

Ak si myslíte, že zdravý životný štýl je len o stravovaní a cvičení, mýlite sa. S prvými (aj tými najmenšími) úspechmi, ktoré sa dostavia, prichádza radosť z toho, čo ste dokázali. Začnete sa cítiť i vyzerať lepšie, atraktívnejšie i sebavedomejšie. A budete chcieť napredovať!

Základom je rozhodnutie

Čo je na začiatku každej zmeny? No predsa rozhodnutie. Možno vo vás dozrievalo dlhšie, alebo prišlo rýchlo a nečakane, a možno sa s myšlienkou zdravého životného štýlu stále len pohrávate.

V každom prípade, ak ste sa už rozhodli pre zdravší život, nemusíte premýšľať nad správnosťou tohto kroku, pretože je to najlepšie, k čomu ste mohli dospieť. Treba si však uvedomiť, že žiť zdravo je rozhodnutím na celý život, ktoré prináša námahu, sebazaprenie, pot i zakopnutia. A vyžaduje si trpezlivosť (veľa trpezlivosti), pretože zmeny treba robiť postupne a výsledky sa tiež nedostavia hneď.

Po rozhodnutí prichádza na rad PLÁN

Zdravý životný štýl a s ním spojené benefity (aj štíhla a vyformovaná postava) nemožno dosiahnuť šibnutím čarovného prútika. Pri tvorbe plánu je potrebné mať jasne stanovený cieľ a určiť si spôsob, ako ho dosiahnuť. To sa nezaobíde bez kvalitných informácií. Ak to so zmenou myslíte naozaj vážne a ste v tejto oblasti nováčik, požiadajte o pomoc niekoho skúsenejšieho (dietológa, odborníka na výživu, fitnes trénera). Pomôže vám so zostavením zdravého jedálneho lístka a tréningového plánu, zároveň vás bude kontrolovať v ich dodržiavaní.

Samozrejme, plán si môžete stanoviť aj sami. Niekedy stačí začať úplne obyčajnými vecami, a tak postupne presedlať na zdravý životný štýl. Ktoré kroky môžete teda urobiť na začiatok?

 • Prestaňte fajčiť, zdržiavať sa v zafajčenom prostredí a znížte spotrebu alkoholu.
 • Máte sedavé zamestnanie? Snažte sa viac hýbať: doprajte si denne aspoň polhodinovú prechádzku, pravidelne navštevujte lekcie skupinových cvičení alebo fitcentrum. Cvičenie prináša človek mnoho pozitív: pozitívne vplýva nielen na telo, ale aj psychiku. Dôležité je, aby vás vybraná pohybová aktivita vnútorne napĺňala.
 • V prípade, že sa váš jedálny lístok skladá prevažne zo spracovaných potravín, skúste aspoň jedno denné jedlo zameniť za prirodzenú stravu (ovocie, zeleninu, orechy, semená). Ak sa rozhodnete bežnú večeru zameniť za zeleninový šalát, urobíte veľký krok ku zmene. Náhrada bielej múky za celozrnnú? Ďalší výborný počin.
 • Aj kvalitný a primerane dlhý spánok je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Dajte si záväzok, že budete spať 8 hodín. Ak spíte málo, nečudujte sa, že máte neustály hlad a maškrtíte.
 • Bez vody to nejde. Ľudské telo je od vody závislé, pretože ovplyvňuje telesné funkcie, pomáha odstraňovať toxíny z tela, ale napríklad aj znižuje pocity únavy. Ak je váš pitný režim stále nedostatočný, zmeňte to. Majte v práci poruke pohár s vodou, pitný režim obohaťte o zeleninové šťavy a bylinkové čaje.
 • Snažte sa pritiahnuť do života viac pozitívnych ľudí a vecí. Zbavte sa negatívnych myšlienok, vyhýbajte sa negatívnym ľuďom, ignorujte televízne spravodajstvo a pod.
 •  Jedzte pravidelne a pomaly v malých dávkach. Naučte sa neignorovať pocit sýtosti.

To je len niekoľko príkladov toho, ako sa môžete posunúť vo svojom živote ďalej: k ZDRAVÉMU ŽIVOTNÉMU ŠTÝLU a teraz je ten správny čas. Nečakajte na zajtra, na budúci týždeň. Začnite hneď!

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (marin)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nový rok je dôvodom na zmenu. Ako začať žiť zdravo?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1973
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.