Nevládzete na tréningu? Tu sú možné príčiny

Únava na tréningu je spojená hlavne s nižším výkonom a pomalším napredovaním za stanovenými cieľmi. 

Nevládzete na tréningu? Tu sú možné príčiny
24. JUL 2015

Väčšina z nás miluje pocit, keď zo seba na tréningu vydá maximum. Nie vždy je to však možné. Športový výkon ovplyvňuje množstvo faktorov. Jedným z nich je aj únava. Z času na čas sa objaví u každého, ale ak s ňou bojujete na tréningoch veľmi často, treba pátrať po príčine. Ktoré sú tie najčastejšie?

1. Nedostatok odpočinku

Ľudský organizmus potrebuje k správnemu fungovaniu dostatočnú regeneráciu. Za jeden z hlavných prostriedkov je považovaný práve spánok. Nedostatok spánku spôsobuje množstvo ťažkostí, ako napríklad únavu, znížený výkon, problémy s koncentráciou a z dlhodobejšieho hľadiska aj zdravotné problémy (ochorenia srdca, ťažkosti s imunitou). Nie je žiadnym tajomstvom, že odborníci čoraz viac zdôrazňujú potrebu kvalitného spánku, pretože spolu so stravou a fyzickou aktivitou ovplyvňuje zdravotný stav. Preto je dôležité spať 7-8 hodín denne v tmavej, tichej a dobre vetranej miestnosti s primeranou teplotou.

2. Nedodržiavanie tréningového plánu

V nejednom prípade sa stáva, že človek je motivovaný natoľko, že tréningový plán nedodržiava, resp. preceňuje svoje sily. Cvičí dlhšie, častejšie, robí viac opakovaní, dvíha ťažšie závažia, ako má odporučené v tréningovom pláne. Koná v presvedčení, že tak rýchlejšie dosiahne stanovený cieľ. Lenže skutočnosť je taká, že pri dosahovaní mét v oblasti cvičenia je dôležitý nielen tréning, ale aj dostatočná regenerácia. Preceňovanie svojich síl vedie k pretrénovaniu s pocitmi vyčerpania, bolesťou svalov, zníženým výkonom atď.

S tréningovým plánom súvisí aj správna technika cvičenia. Ak cvičíte nesprávne, alebo máte zlú techniku, dôsledkom môže byť už spomínaná únava. Navyše riskujete zranenie. Preto je vždy lepšie začínať pod dohľadom niekoho skúsenejšieho.

3. Znížené množstvo dôležitých látok v organizme

Únava a znížený výkon na tréningoch je v nejednom prípade spojený s nevhodným jedálnym lístkom, v ktorom môžu chýbať nielen vitamíny, minerály a stopové prvky, ale aj makroživiny (bielkoviny, tuky, cukry). Stravovanie treba prispôsobiť veku, pohlaviu, náročnosti fyzickej aktivity, určeným cieľom atď. Napríklad bežci sú veľmi často ohrození anémiou, teda zníženým množstvom hemoglobínu v krvi. Za týmto zdravotným problémom sa skrýva hlavne nedostatok železa alebo vitamínu B12. Alebo tí, ktorí chudnú, nezdravo obmedzia sacharidy, ktoré sú hlavným zdrojom energie.

4. Dehydratácia

Dehydratácia vzniká v dôsledku nedostatku tekutín, ale aj chýbajúcich minerálnych látok a stopových prvkov. Nedostatkom tekutín v organizme sú ohrození nielen športovci, ale aj bežní ľudia, obzvlášť počas letných horúčav. Medzi prvotné príznaky dehydratácie patrí znížená výkonnosť, únava, sucho v ústach, bolesti hlavy či podráždenosť. Preto je dôležité piť pravidelne a v primeranom množstvo vhodné tekutiny po celý deň. Športovci by mali v horúčavách dopĺňať tekutiny pred, počas i po tréningu obohatené o vypotené elektrolyty. V lete je vhodné pitný režim doplniť aj o minerálne vody. Nemali by však tvoriť viac ako tretinu pitného režimu. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 dôsledky nepravidelného stravovania3 dôsledky nepravidelného stravovania

Nepravidelné stravovanie a vynechávanie jedál spôsobuje napríklad kolísanie krvného cukru, únavu, spomalenie metabolizmu, ale aj cukrovku a ďalšie ochorenia.

 

Ako ovplyvňuje menštruačný cyklus výkonnosť pri cvičení?Ako ovplyvňuje menštruačný cyklus výkonnosť pri cvičení?

Menštruačný cyklus trvá u väčšiny žien 21-35 dní a má niekoľko fáz. Tie môžu ovplyvňovať výkon podávaný pri cvičení.

 

 

Cvičenie na maximum. kedy to už s cvičením preháňate?Cvičenie na maximum. Kedy to už s cvičením preháňate?

Určite sa nemôžete diviť, že sa ručička na váhe nepohne smerom dole, ak sa stále odmietate pohnúť z gauča. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nevládzete na tréningu? Tu sú možné príčiny

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.