Neviete žiť bez cvičenia? Športovať môžete aj na letných festivaloch

Mirka

Veľkú popularitu medzi ľuďmi majú hudobné festivaly. Nezaostávajú však filmové či divadelné. Práve tu sa človek môže dosýta venovať tomu, čo ho skutočne baví. Vnútorné naplnenie, dobrá nálada, zábava i relax. Nové priateľstvá. Aj o tom sú festivaly. A nám všetkým, ktorí máme radi pohyb, nesmie chýbať šport.

Neviete bez športu žiť? Športovať môžete aj na letných festivaloch.
8. AUG 2013

Navštívili ste nejaký letný festival, alebo sa na jeho návštevu stále len chystáte? Potom s najväčšou pravdepodobnosťou pozorne „študujete“ program. Chcete, aby festival maximálne spĺňal vaše nároky. Okrem hlavného programu (kapely, filmy) sú však súčasťou festivalov aj sprievodné podujatia, medzi ktoré patria aj tie športové. Ocenia ich najmä športoví nadšenci, ktorí si bez športu nevedia predstaviť ani jeden deň.

Tanec je klasika, ktorá spája všetky hudobné festivaly

Hudobné festivaly bez tanca? Nemožné! Tanec so sebou prináša odreagovanie a dobrú náladu. Len málokto si však na festivale uvedomí, že tanec je výborná aeróbna aktivita, ktorá prináša aj množstvo zdravotných výhod. Všetko závisí od jeho intenzity a trvania.

Tak napríklad podľa správ National Heart, Lung and Blood Institute tanec znižuje vysoký krvný tlak, riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a pomáha udržať hmotnosť (1). Okrem toho tanec zlepšuje flexibilitu, rovnováhu i koordináciu. Pomáha lepšie zvládať stres a dokonca zvyšuje sebavedomie. Aj tanec je teda určite jedným z faktorov, ako prežiť letný festival aktívne.

Nechýbajú ani ďalšie športy!

Na festivaloch sa môžete stretnúť aj s inými, možno pre tento typ akcií trochu menej tradičnými, športovými aktivitami. Plážový volejbal, futbal, bedminton alebo dokonca joga. Športoví nadšenci určite váhať nebudú a radi sa zúčastnia. Možno by nad tým mali pouvažovať i tí, ktorí to prehnali s alkoholom (okrem iného je veľmi kalorický), alebo sa akosi „nevedia dostať do dobrej nálady“. Niekedy sa oplatí prekonať lenivosť a venovať sa napríklad týmto aktivitám:

 • Bedminton je zábavný. Pri tejto hre sa človek cíti ako bezstarostné dieťa. Okrem psychického uvoľnenia a smiechu prináša tento šport aj viaceré zdravotné pozitíva. V prvom rade sa podieľa na znížení vysokého krvného tlaku a hladiny cholesterolu v krvi, ktoré sú hlavnými príčinami vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Je prevenciou osteoporózy a reguluje hmotnosť.
 • Plážový volejbal patrí najmä k hudobným festivalom, ktoré sa konajú pri vode. Okrem „precvičenia“ kardiovaskulárneho systému dochádza ku spáleniu veľkého množstva energie, posilňujú sa svaly zadku, stehien, nôh, a horných končatín. Plážový volejbal je jedným zo spôsobov, ako si udržať kondíciu a odreagovať sa.
 • Ďalšou loptovou hrou, s ktorou sa možno stretnúť na festivaloch, je futbal. Na nejednom z nich sa koná zápas hviezd s tímom vybraných fanúšikov. Tieto zápasy sú z pohľadu diváka naozaj atraktívne. Samotní aktéri sa skvelo odreagujú, posilnia srdce a utužia tímového ducha.
 • Postupne sa na festivaly dostávajú aj body&mind cvičenia. Začína sa na nich cvičiť aj joga, ktorá má medzi účastníkmi úspech. Veď po prebdenej noci padne vhod ponaťahovať unavené svaly a získať energiu do ďalších festivalových zážitkov.

 

Ktorý šport by ste uvítali na vašom obľúbenom festivale?

Zdroj: National Heart, Lung and Blood Institute , http://www.nhlbi.nih.gov/

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Neviete žiť bez cvičenia? Športovať môžete aj na letných festivaloch

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1971
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.