Nazbierajte si liečivé rastliny, ktoré v zime oceníte

Mirka

Leto je stvorené na potulky prírodou. Nebojte sa spojiť príjemné s užitočným a nazbierajte si liečivé rastliny, ktoré vám spríjemnia zimné mesiace.

Nazbierajte si liečivé rastliny, ktoré v zime oceníte
4. AUG 2014

Skôr ako sa vydáte do prírody, určite si, ktoré liečivé rastliny si nazbierate. Ak sa chystáte na zber prvýkrát, vezmite si so sebou aj atlas liečivých rastlín. Ideálne však je, ak pôjdete s niekým skúsenejším, kto vás zasvätí nielen do tajomstiev zberu, ale aj do sušenia a správneho používania.

10 liečivých rastlín, ktoré v zime oceníte

Uvedené liečivé rastliny môžete zbierať počas leta, teda hlavne v mesiacoch júl a august.

Alchemilka lekárska

Alchemilka lekárska je bylinka, ktorá je pomocníčkou pri ženských chorobách. Upravuje menštruačný cyklus, pomáha pri riešení rôznych gynekologických ťažkostí a tiež pri hojení rán. Nájdete ju hlavne pri potokoch, pretože obľubuje vlhké miesta.

Benedikt lekársky

Benedikt lekársky má rád suchú a kamenistú pôdu. Ocenia ho všetci tí, ktorí majú problémy s trávením a chudnú, pretože podporuje činnosť metabolizmu. Využíva sa tiež ako prírodné antibiotikum, ktoré pomáha pri liečbe vírusov.

Čakanka obyčajná

Čakanku možno nájsť na mnohých miestach, najčastejšie však na lúkach a pasienkoch. Je nápomocná pri tráviacich ťažkostiach, žlčníkových a pečeňových problémoch. V zime vám tiež pomôže s únavou.

Kostihoj lekársky

Už samotný názov tejto liečivej rastliny napovedá, že je užitočná pri hojení rán a tkanív. Mnohí však nevedia, že je užitočná aj pri dýchacích problémoch a vredových ochoreniach. Kostihoj obľubuje vlhkú pôdu. Môžete ho použiť nielen na prípravu čaju, ale aj na výrobu obkladu, tinktúry či hojivej masti.

Levanduľa lekárska

Levanduľa je nezameniteľná nielen vďaka svojmu vzhľadu, ale aj prekrásnej vôni. Je výborná pri problémoch s nespavosťou. Prináša úľavu od bolestí hlavy a pomáha pri vyčerpaní. Obľubuje slnečné miesta. Môžete ju nájsť na svahoch, alebo pokojne pestovať v záhrade.

Ľubovník bodkovaný

Túto liečivú rastlinku netreba nejako zvlášť predstavovať, pretože sa používa hlavne na upokojenie a pri depresívnych poruchách. Pomáha aj pri tráviacich ťažkostiach. Ak ju využijete vo forme obkladu alebo kúpeľa, urýchli hojenie rán. Ľubovník sa vyskytuje hlavne na suchých miestach v prírode.

Materina dúška

Keďže v zimných mesiacoch sa problémy s dýchacím aparátom vyskytujú častejšie, do zoznamu byliniek vhodných na zber, zaraďte aj materinu dúšku. Okrem toho, že pomôže pri dýchacích ťažkostiach, podporí aj trávenie a prinesie úľavu pri zápaloch močových ciest. Táto „liečivka“ obľubuje slnko a suché miesta.

Mäta prieporná

Mäta pomôže v prípadoch, že máte ťažkosti so žalúdkom, črevami, pečeňou či žlčníkom. Jej služby oceníte aj v čase vírusových ochorení, pretože podporuje potenie. Tým pádom sa z tela rýchlejšie vylučujú toxické látky. Pomôže aj pri kašli a nádche.

Odporúčame prečítať: Sila rakytníka spočíva vo veľkom obsahu vitamínu C

 

Repík lekársky

Repík lekársky sa bežne vyskytuje takmer kdekoľvek v prírode. Nájdete ho v lesoch i na rúbaniskách. Repík je známy hlavne ako pomocník pri hojení rán a popálenín. Vo forme čaju pomáha pri riešení ťažkostí s pečeňou a žlčníkom.

Rumanček pravý

Táto liečivá rastlinka je využiteľná pri mnohých zdravotných problémoch. Upokojuje, prináša úľavu od kŕčov, pomáha odstrániť nadúvanie. Prospešná je aj pri nádche a prechladnutí.

Odporúčame prečítať: Bylinky, ktoré obohacujú náš jedálniček i naše zdravie

 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (lemonade)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nazbierajte si liečivé rastliny, ktoré v zime oceníte

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.