Nadopujte sa kyselinou listovou. Nájdete ju v letnej zelenine

Jej deficit spôsobuje anémiu, pomalé hojenie rán i reprodukčné problémy. 

Nadopujte sa kyselinou listovou. Nájdete ju v letnej zelenine
28. JUL 2015

Kyselina listová je jedným z vitamínov skupiny B, preto sa používa aj označenie vitamín B9. Aké sú jej hlavné úlohy v ľudskom organizme? Je zodpovedná za metabolizmus bielkovín a činnosti na bunkovej úrovni (rast a delenie buniek). Viaceré funkcie vykonáva v spolupráci s ďalšími B vitamínmi: znižuje hladinu homocysteínu, aminokyseliny, ktorá je zodpovedná za vznik kardiovaskulárnych ochorení. Je nápomocná pri hojení rán, paradentóze, niektorých črevných ťažkostiach, ovplyvňuje kognitívne funkcie, je bojovníčkou proti depresii a podráždenosti.

Jej deficit sa najčastejšie prejavuje anémiou (nedostatočným množstvom červených krviniek v tele, ktoré sú zodpovedné za prenos kyslíka) a symptómami ako únava, slabosť, bolesti hlavy či dýchavičnosť. Vylúčené nie je ani vypadávanie vlasov či krehké nechty.

Najčastejšie sa o nej hovorí v spojení s tehotenstvom

Neschopnosť otehotnieť, riziko potratu, predčasného pôrodu i vrodených chýb veľmi často súvisí s nedostatkom kyseliny listovej v tele ženy. Za odporúčanú dávku pre dospelých sa považuje množstvo 400 mikrogramov. U tehotných žien je to od 600-800 mikrogramov denne. Preto je dôležité dbať na pravidelný prísun vitamínu B9 stále, veď nejedna žena otehotnie neplánovane.

Riešením deficitu vitamínu B9 sú zeleninové šaláty

Leto je obdobím, keď máme k dispozícii množstvo čerstvej zeleniny. Práve v čerstvých zeleninových plodoch je koncentrácia kyseliny listovej najväčšia. Naopak, k jej stratám dochádza vplyvom tepla a kyslíka. Snažte sa teda jesť zeleninu čerstvú alebo krátko pripravenú v pare.

Výbornou voľbou na doplnenie kyseliny listovej do organizmu je príprava čerstvých zeleninových šalátov. Ktoré druhy zeleniny sú na kyselinu listovú bohaté? Už samotný názov napovedá, že kyselina listová je bohato zastúpená v listovej zelenine, teda v špenáte, brokolici, hlávkovom šaláte, kapuste, rukole, mangolde, keli, čakanke atď. Navyše konzumáciou listovej zeleniny doplníte do tela spolu s ňou aj ďalšie vitamíny, minerály, stopové prvky, vlákninu i chlorofyl. Nezanevrite však ani na ďalšie zeleninové plody. Vitamín B9 sa v slušnom množstve nachádza aj v ďalších druhoch zeleniny, teda v paradajkách, reďkvičke či mrkve.

Inšpirujte sa našimi receptami

Máte podozrenie, že vám kyselina listová chýba? Chcete svojmu telo dopriať dostatok dôležitých látok chutnou formou? Množstvo zdravých a lahodných šalátov nielen zo zeleniny nájdete v sekcii Recepty.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Brokolicový šalát s mandľami a hrozienkamiBrokolicový šalát s mandľami a hrozienkami

 

 

Šalát z rukolyŠalát z rukoly

 

 

Šalát z čakankyŠalát z čakanky

 


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 255

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nadopujte sa kyselinou listovou. Nájdete ju v letnej zelenine

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.