Manuál športového nováčika: Cvičenie s fitloptou

Eva Bacigalová

Asi najpopulárnejším náradím na cvičenie je fitlopta. Nie je to obyčajná lopta na futbal alebo hádzanú, ale gumená nafukovacia guľa s priemerom od 55 až do 95 centimetrov. Nájdete ich v každom fitnescentre a zopár praktických a užitočných cvikov na nej robia aj nabúchaní, svalnatí chlapci.

Ako cvičiť na jeseň a v zime alebo Manuál športového nováčika
26. DEC 2013

Ak sa však práve rozhodujete, či začať cvičiť a ako, hodiny cvičenia na fitlopte vám môžeme len vrelo odporučiť. Aj úplní začiatočníci na nej rozpohybujú dlho nepoužívané svaly a potom môžu plynulo prejsť k náročnejším druhom posilňovania. „Cvičenie na fitlopte je rovnako vhodné pre mužov aj pre ženy, dokonca sa odporúča tehotným ženám a aj ženám krátko po pôrode. Spevňuje totiž svaly panvového dna, ktoré bývajú po pôrode ochabnuté,“ hovorí o výhodách fitlopty Jana Šimkovičová z portálu Cvičte.sk. „Vhodné je aj na spevnenie stredu tela, teda priameho brušného svalu, bránice a na vzpriamovače chrbtice.“

Práve preto, že fitlopta je nestabilná, núti človeka, ktorý chce cvičiť správne, zapojiť málo používané svaly stredu a panvové dno. Nečudujte sa teda svalovici na druhý deň po návšteve fitka. Na fitlopte pod vedením inštruktora si precvičíte naozaj celé telo, navyše toto cvičenie (na rozdiel od mnohých iných) len minimálne zaťažuje kĺby.

Veľmi často sa preto fitlopta používa aj ako náhrada za kancelársku stoličku a je vhodná aj pre ľudí vysedávajúcich dlhodobo pri počítači. „Núti totiž človeka držať telo vzpriamené s rovným chrbtom, v tom je veľmi nápomocná. Využíva sa dokonca aj ako rehabilitačná pomôcka a našla svoje uplatnenie aj pri pôrodoch,“ dodáva Šimkovičová.

Ak si budete kupovať fitloptu pre seba, poraďte sa s predavačom. Rôzne rozmery lopty sú určené pre ľudí s rôznou výškou. Ak si vyberiete zlý typ, môže sa vám na nej zle sedieť aj nešikovne cvičiť.

 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Manuál športového nováčika: Cvičenie s fitloptou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1971
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.