Maliarka Hula: „V zime sa mi pracuje lepšie.”

adidas

Mladá umelkyňa Mária Valenčíková (27), ktorá je známa pod prezývkou Hula, rozširuje svoje obzory. Okrem toho, že sa venuje maľbe farebných, nekonvenčných a kreatívnych obrazov, pracuje na vlastnej kolekcii oblečenia a dekoráciách. Hula je svojou originalitou prepojená aj so značkou adidas Originals. Jednou z jej najväčších inšpirácií je práve šport.

Maliarka Hula: „V zime sa mi pracuje lepšie.”
23. JAN 2014

Ako umelec dostávaš mnoho podnetov zo svojho okolia. Stáva sa ti občas, že sa necháš inšpirovať športom?

Inšpirovala som sa športom už pri niekoľkých mojich obrazoch, kedže v mojej tvorbe môžete nájsť aj rôzne figurálne kompozície a postavy v pohybe. Je pre mňa určite zaujímavejšie maľovať boxera pri výkope, ako „len“ napríklad vzpriamene stojacého pána. V takýchto prípadoch je moja voľba jasná.

Takže občas príde dobrý nápad aj pri športovaní?

Áno, už sa mi to stalo, že som práve na bežiacom páse premýšľala nad vecami, ktoré by ma len tak nenapadli... Dokonca by som to nazvala až „prehnanými nápadmi“, takže šport je pre mňa určite užitočná vec aj z tohto hľadiska. (smiech)

Zimné obdobie je občas deprimujúce. Tvoríš inak v lete a v zime? Vplýva na teba nejakým spôsobom počasie, alebo ročné obdobie?

Keď je v lete krásne počasie, ľudia trávia čas pri vode a podobne..., preto sa mi často stáva že mám problém sa zavrieť v ateliéri na niekoľko hodín, lebo ma to ťahá von. Počas leta preto pracujem prevažne po večeroch, alebo veľmi skoro ráno - začínam okolo siedmej, niekedy aj skôr. Poobedie už trávim relaxom pri príjemnom letnom počasí. Ďalšia vec je, že ateliér mám vo veľkej historickej industriálnej budove, takže pri extrémne vysokých letných teplotách to nie je veľmi príjemné. V zime sa mi tvorí asi lepšie, kedže ma to nikam neťahá a preto sa viem lepšie sústrediť.

Takže žiadne melancholické nálady, ktoré by mohli „pokaziť“ tvoje farebné dielá?

Nie s tým nemám problém. Dokonca keď prší, alebo je sychravo a veľa ľudí je vtedy „nepoužiteľných“, ja mám vačšinou vždy dobrú náladu a veľmi dobre sa mi pracuje. Odvodzujem si to od môjho znamenia zverokruhu, kedže som vodnár, i keď neviem či to má niečo spoločné. Vždy som to tak brala, možno preto mi dážď nevadí.

Hula

Patríš medzi milovníkov snowbordingu. Ako si sa dostala k tomuto športu?

So snowboardingom som začala asi pred siedmimi rokmi, keď som začala rozmýšľať nad týmto športom ako nad niečím čo mi prišlo iné a svieže. V tej dobe to bol aj dosť veľký boom, aspoň v mojom okolí, takže som nechcela zaostávať. Venujem sa mu, ale skôr rekreačne.

Keď ideš v zime na hory, tak kam ťa to zavedie?

Mojím rodiskom je východné Slovensko a Vysoké Tatry mám na skok, keď som počas sviatkov mimo Bratislavy, doma s rodinou, tak väčšinou je to práve tam. Dokonca keď tak teraz premýšľam, tak mimo Slovenska som sa na svah ešte nedostala.

.Hula1

Umelci zväčša nemajú k športu blízko, ale ty občas chodiš aj do fitness centra. Aký šport ti ešte učaroval?

Mám obdobie, ako asi veľa ľudí, že niekoľko mesiacov sa intenzívne venujem nejakému športu a potom, z nie jasného dôvodu, s tým prestanem. Ale mám rada beh, hlavne v lete. Príde mi prirodzený, pretože stačí vybehnúť z dverí domu a ste v tom. Rada sa na šport pozerám aj v televízií. Baví ma krasokorčuľovanie, tanec, či basketball.

Zdroj foto: adidas


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Maliarka Hula: „V zime sa mi pracuje lepšie.”

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.