Lahodné smoothies, ktoré zlepšia náladu

Stačí skombinovať správne ingrediencie a chutné smoothie môže byť bojovníkom proti smútku, podráždenosti či skleslosti. 

4 lahodné smoothies, ktoré zlepšia náladu
11. MÁJ 2016

Každému sa z času na čas stane, že práve nemá „svoj deň“. Je pravda, že nič netreba siliť, ale pohár chutného a osviežujúceho smoothie poteší za každých okolností. Navyše, ak použijete vhodné suroviny, zatočí aj so stresom či bežnou depkou, a deň bude hneď krajší.

Čarujeme s ingredienciami

Banánovo-černicové smoothie proti smútku

Potrebujeme na 2 porcie: 2 zrelé banány, 2 šálky ľanového mlieka, hrsť černíc, 1 ČL chia semienok, 1 ČL obľúbeného proteínu, 1 ČL spiruliny (nemusí byť).

Postup: Všetko zmixujeme a podávame.

Čo vám prinesie?

Banány sú zdrojom aminokyseliny tryptofán, ktorá je prekurzorom serotonínu – hormónu dobrej nálady. Obsahujú aj draslík potrebný pre správnu funkciu nervov a svalov. Ľanové semiačka (potrebné na prípravu ľanového mlieka) obsahujú fytoestrogény, ktoré sú podobné ženským estrogénom, teda napríklad zmierňujú ťažkosti žien v klimaktériu. Chia semiačka sú zdrojom zdravých tukov, ktoré majú vplyv aj na duševné rozpoloženie.

Zelené smoothie, ktoré nabije energiou

Potrebujeme na 2 porcie: 2 šálky nakrájanej bielej kapusty, 2 kivi, 1,5 až 2 šálky pomarančovej šťavy, 2 ČL citrónovej šťavy, na dosladenie stéviu alebo kokosový cukor

Postup: Opäť stačí všetko zmixovať.

Čo vám prinesie?

Biela kapusta obsahuje okrem vitamínu C a vlákniny aj B vitamíny, ktoré ovplyvňujú funkcie mozgu i metabolizmus. Kivi je bohaté na vitamín C, podobne aj pomaranč a citrón. Práve nedostatok vitamínu C sa môže prejaviť nedostatkom energie.

Jahodové smoothie na zlepšenie koncentrácie

Potrebujeme: 1 šálka jahôd, hrsť baby špenátu, 1 šálka kokosovej vody

Postup: Všetko nahádžeme do mixéra a zmixujeme.

Čo vám prinesie?

Jahody sú výborným zdrojom vitamínu C, vitamínov skupiny B, železa, antioxidantov a ďalších látok, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie mozgu. Špenát obsahuje napríklad draslík a horčík. Nedostatok horčíka sa v tele prejavuje zníženým sústredením, únavou, podráždenosťou či poruchami spánku. Kokosová voda zasa doplní potrebné sacharidy, vitamíny i minerály – často sa používa ako zdravšia alternatíva bežných športových nápojov, ktorých úlohou je dodať energiu.

Sladučké smoothie, ktoré vyčaruje úsmev na tvári

Po tomto smoothie siahnite vtedy, keď máte náladu skutočne pod psa. Priam stvorené je pre ženy, ktoré trápi predmenštruačný syndróm. Na jeho prípravu potrebujeme: 1 šálku čerešní, ½ hrušky, 1 – 2 datle, 2 ČL zomletých slnečnicových semien, 1 šálku rastlinného mlieka podľa vlastného výberu (vhodné je napríklad ovsené), 1 ČL pravého kakaa, 1 ČL prášku maca (nemusí byť).

Postup: Všetko zmixujeme.

Čo vám prinesie?

V čerešniach nájdete vitamíny skupiny B, vitamín C, horčík, draslík a ďalšie. Z B vitamínov je významné zastúpenie vitamínu B5, ktorý je priamo zodpovedný za výrobu energie. Datle sú bohaté na aminokyselinu tryptofán. O slnečnicových semiačkach sa hovorí, že sú výborné na odbúranie stresu a depresie. V kakau nájdete látku s názvom anandamid, údajne spôsobujúcu pocity blaženosti. V kakau nechýba ani fenyletylamín, ktorý ovplyvňuje produkciu dopamínu, a tiež tu nájdeme prekurzor serotonínu, teda aminokyselinu tryptofán. Koreň maca je zasa silný adaptogén s výnimočnými vlastnosťami – ak treba, dokáže upokojiť alebo, naopak, povzbudiť. 

zdravedesiate

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 detox smoothies, ktoré vás odľahčia3 detox smoothies, ktoré vás odľahčia

Celé ovocné a zeleninové plody, ktoré sa rozmixujú, ponúkajú telu množstvo živín a tiež sú ľahšie stráviteľné. 

 

Banánový energy shakeBanánový energy shake

Potrebuješ poriadnu dávku energie? 

 

Domáci kefírDomáci kefír

Kefírové zrná sú vlastné baktérie a kvasnice, ktoré si spolu nažívajú. Volajú sa “zrná” iba kvôli vzhľadu. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Lahodné smoothies, ktoré zlepšia náladu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.