Kurkuma – korenie života. Ako ju využiť pre zdravie?

Pozitívne účinky kurkumy potvrdili stovky vedeckých štúdií. Podľa nich má, napríklad protizápalové účinky, pôsobí ako prírodné antidepresívum či analgetikum. 

Kurkuma – korenie života. Ako ju využiť pre zdravie?
6. JAN 2017

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie sa až 80 % svetovej populácie zaujíma o lieky na prírodnej báze. Dokonca v Nemecku je k dispozícii cca 700 liekov na rastlinnom základe a predpisuje ich až 70 percent nemeckých lekárov (1).

Jednou z top korenín sveta je kurkuma, ktorá sa používa v tradičnej čínskej medicíne a ajurvéde stovky rokov. Zatiaľ čo u nás sa „Zlaté mlieko“ z kurkumy len dostáva do povedomia ľudí, v alternatívnej medicíne je „bežným“ nápojom.

Náš tip: Recept na zlaté mlieko

Na dve porcie budete potrebovať šálku kokosového mlieka, šálku vody, 1 PL masla ghí, 1 PL medu a 1 ČL kurkumy. Ako na to? Mlieko spolu s vodou dajte do hrnca a zohrejte. Pridajte maslo, med, prášok z kurkumy. Zamiešajte, dajte do pohárov a servírujte.

Pozitívne účinky kurkumy

Vedecky preukázaných je niekoľko pozitívnych účinkov kurkumy na zdravie. Napríklad pôsobí ako prostriedok znižujúci zrážanlivosť krvi a prírodné antidepresívum. V časopise Phytotherapy Research boli publikované výsledky štúdie, do ktorej bolo zapojených 60 ľudí s bipolárnou poruchou (maniodepresívnou psychózou). Jedna časť pacientov dostávala kurkumín, druhá liek s účinnou látkou fluoxetín a tretia kombináciu oboch. Vedci zistili, že kurkumín bol rovnako účinný ako fluoxetín, navyše bez vedľajších účinkov.

Kurkumín, zrejme najúčinnejšia zložka kurkumy, má tiež významné protizápalové účinky. To je v dnešnej dobe dôležité, pretože za príčinu množstva chronických ochorení je považovaný práve pretrvávajúci zápal v tele.

Kurkuma sa javí aj ako pomocník pri artritíde. Nehovoriac o tom, že kurkumín má protirakovinové účinky. Tvrdia to napríklad odborníci z Cancer Research UK. Konkrétne by mohla kurkuma pomôcť pri rakovine prsníka, hrubého čreva, žalúdka a kože (2).

Pravidelné užívanie kurkumy má tiež priaznivý vplyv na hladinu krvného cukru, zároveň je teda prevenciou inzulínovej rezistencie (jedná sa o stav, keď telo nedokáže efektívne využívať inzulín). Ďalej prospieva tráviacemu traktu, znižuje cholesterol a zmierňuje bolesť. Napríklad US Army Institute of Surgical Research tvrdí, že kurkumín by mohol byť užitočný aj pri liečbe popálenín.

Koľko kurkumy si dopriať denne pre zdravie?

V prvom rade je potrebné upozorniť na to, že pokiaľ užívate lieky na predpis, je potrebné konzultovať užívanie kurkumy s ošetrujúcim lekárom. Ostatným sa odporúča konzumovať 1,5 – 3 g surového koreňa alebo sušeného prášku denne. Aspoň tak znie odporúčanie odborníkov z University of Maryland Medical Center.

Referencie:
(1)http://umm.edu/health/medical/altmed/treatment/herbal-medicine)
(2)http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancers-in-general/cancer-questions/can-turmeric-prevent-bowel-cancer

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Fermentované potraviny sú v chladných mesiacoch správnou voľbouFermentované potraviny sú v zime správnou voľbou

Chýbajúce živiny a prospešné mikroorganizmy dodajú do organizmu i fermentované potraviny.

 

Ako nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek, radí julka, ktorú trápila obria váhaAko nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek?

„Nikdy si nedávajte veľké predsavzatia a veľké ciele. Ak sa vám ich nepodarí splniť, budete sklamaní," radí Julka, ktorú trápila obria váha. 

 

Napchávali ste sa cez sviatky? „naordinujte“ si zelený čajNapchávali ste sa cez sviatky? „Naordinujte“ si zelený čaj

Zelený čaj je známy aj vďaka vysokému obsahu antioxidantov, ktoré nám môžu pomôcť zmierniť následky sviatočného prejedania. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kurkuma – korenie života. Ako ju využiť pre zdravie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.