Koľko cvičiť core a koľko viditeľné svaly?

Aké partie vidíte v posilňovni cvičiť najčastejšie? Vašou odpoveďou je určite biceps, triceps, prsia, chrbát a možno občas nohy tzv. viditeľné svaly. Zabúda sa však na svaly stredu tela. Je to správne? Určite nie!

Koľko cvičiť core a koľko viditeľné svaly?
Zdroj: DrSJS/Pixabay.com, CC0
11. DEC 2017

Prečo cvičiť svaly stredu tela

Precvičovaniu svalov stredu tela treba dať prednosť pred tými ostatnými z jednoduchého dôvodu. V tejto oblasti má svoje sídla sila tela. Spodná časť chrbta funguje ako univerzálny kĺb silového ústrojenstva. Ak nebudete mať silné vzpriamovače, sila nôh nebude môcť prejsť hore k chrbtu a ani k ramenám.

Svaly core stabilizujú celé telo, udržujú ho pevné a sú spojením medzi pažami a nohami. Vaše nohy teda môžu byť iba také silné, ako je váš trup. Práve preto musíte najskôr venovať dostatok pozornosti precvičeniu svalov tejto časti tela (hlboký stabilizačný systém, spodný chrbát, brucho). Až odtiaľ prechádzajte hore, dole a do strán. 

Prečo dať prednosť cvičeniu core pred viditeľnými svalmi

Ak core zaostáva, nedokážete pri drepoch udržať správnu techniku cviku a ani nevyprodukujete dostatok sily na prechod kritickým miestom. Okrem toho spodná časť chrbta patrí aj k najbolestivejším častiam tela práve z dôvodu vynechávania jej posilňovania.

Ako posilniť svaly stredu tela

Tieto cviky určite nepatria k veľmi zábavným. Sú dosť ťažké a musia sa vykonávať tvrdo. K najvhodnejším cvikom určite patria:

  • Záklony v ľahu na zemi na bruchu alebo na rímskej lavičke.
  • Plank.
  • Mŕtve ťahy.
  • Bočný plank.
  • Ruský kolotoč.
  • Silové premiestnenie činky na prsia.

Cviky vykonávajte po 20-30 opakovaniach, plank vykonávajte formou Tabaty. Do každého tréningu si zaraďte jeden cvik na core. Tieto svaly majú totiž blízko ku všetkým partiám formujúcim centrum sily a so silným stredom tela, budete môcť dať poriadne zabrať aj ostatným svalovým partiám! 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Koľko cvičiť core a koľko viditeľné svaly?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2492
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.