Kliky sú cvik pre každého

Kliky v mojich tréningoch vždy patrili a aj budú patriť k najlepším základným cvikom. Dávam ich cvičiť začiatočníkom, mierne pokročilým a aj pokročilým cvičencom bez ohľadu na vek. Cestu k nim si totiž môže postupne nájsť naozaj každý a nikto by sa im nemal vyhýbať. 

Kliky sú cvik pre každého
Zdroj: tacofleur/Pixabay.com, CC0
8. DEC 2017

Často sa stáva, že ľudia v posilňovniach hneď cvičia na peck-decku, benč-press, strihanie s kladkami a pod. pričom nedokážu urobiť ani desať kvalitne prevedených klikov. Je to však veľká chyba, pretože práve kliky pomáhajú spevňovať takmer všetky svaly tela. Preto odporúčam aj vám, každý tréning hrudníka ukončiť vykonaním 50, vo vyššom levely aj 100 klikov bez ohľadu na počet potrebných sérií.

Ako sa cvičí základná forma kliku

Ľahnite si na podlahu hrudníkom s vystretými nohami a špičkami nôh vedľa seba. Vystreté ruky dajte s dlaňami pod seba tak, aby prsty smerovali dopredu (ruky by mali byť o niečo širšie, ako je šírka ramien). Potom celé telo zdvihnite pomocou rúk hore (celé telo musí byť v jednej línií), ruky v hornej polohe neprepínajte (šetrí to kĺby). Následne sa vráťte do východiskovej polohy (až do hĺbky, kým sa nedotknete hrudníkom o zem) a pohyb opakujte.

Varianty klikov

Pre začiatočníkov

Kliky na kolenách

Cvičí sa rovnako ako základná forma, s tým rozdielom, že nie ste na špičkách, ale kľačíte na kolenách.

Kliky s rukami na lavičke

Taktiež sa cvičí ako základná forma, ibaže ruky sú umiestnené vyššie, ako nohy (napríklad na lavičke alebo ťažkej činke a pod.).

Pre mierne pokročilých

Kliky medzi lavičkami

Kliky s chodidlami na lavičke

Diamantové kliky

Pre pokročilých

Kliky v stojke

Kliky na jednej ruke

Supermanovské kliky

Kliky s tlesknutím

Lukostrelecké kliky

Hoci cvičenie klikov nie je zo začiatku veľmi ľahké neskôr vás prekvapí, aké môže byť zábavné a aké plusy po fyzickej stránke vám prinesie. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kliky sú cvik pre každého

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2492
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.