Jogové dýchanie pomáha aj pri iných športoch

Mirka

Dýchanie v joge (pránájáma) je jedným z kľúčových faktorov, ako dosiahnuť harmóniu medzi telom, dušou a mysľou. Správne dýchanie je prínosné nielen pre telo a psychiku, ale pomáha človeku aj pri výkone iných športových aktivít, ako napríklad pri behu či plávaní.

Jogové dýchanie pomáha aj pri iných športoch
20. MÁJ 2014

Len vtedy, keď sú telo, duša a myseľ v harmónii, môže byť človek zdravý, šťastný a vnútorne vyrovnaný. Aj tak by sa dalo zhrnúť poslanie jogy, ktorá na dosiahnutie tohto cieľa používa jogové pozície, meditáciu a správne dýchanie.

Čo prináša človeku správne jogové dýchanie?

Väčšina z nás dýcha plytko. Pri takomto dýchaní sa využíva kapacita pľúc iba čiastočne a môže to viesť k vzniku mnohých zdravotných problémov. Joga sa zameriava na hlboké a pomalé dýchanie, pri ktorom je telo lepšie zásobované kyslíkom a môže efektívnejšie fungovať. Ak sa chcete naučiť správne a zdravo dýchať nielen pri vykonávaní jogových asán, ale aj v bežnom živote a pri iných športových aktivitách, joga je dobrou voľbou.

Jogové dýchanie vo všeobecnosti pomáha ľudskému organizmu lepšie a rýchlejšie sa zbavovať toxických látok, ktoré sú príčinou vzniku zdravotných ťažkostí. Podporuje tiež trávenie a metabolizmus, zlepšuje koncentráciu, eliminuje stres, pomáha nastoliť pocit pohody a vnútorného pokoja, zmierňuje úzkostné stavy. Schopnosť ovládať svoj dych môže tiež pomôcť ľuďom s astmou a srdcovo-cievnymi chorobami. Správne dýchanie sa podieľa tiež na posilnení imunitného systému, čo je pre človeka prínosom najmä v chrípkových obdobiach.

Joga a jogové dýchanie však prospieva aj ľuďom, ktorí sa venujú iným športom, napríklad behu či plávaniu. Aj preto sa mnohí profesionálni športovci venujú joge, ktorá je dostupná naozaj všetkým, pretože existuje mnoho statických i dynamických štýlov jogy (kundalini, hatha, hot joga, ashtanga).

Jogové dýchanie a šport

Na to, aby sa človek naučil správne dýchať, využíva joga rozličné dychové techniky. Začiatočníci sa väčšinou venujú najskôr hlbokému dýchaniu, kde je využívaná celá kapacita pľúc, neskôr je to napríklad striedavé dýchanie. Ako sa naučiť správne dýchať? Najlepšou voľbou je navštevovať kurzy jogy, ktoré vedie skúsený inštruktor. Oplatí sa to, pretože správne dýchanie pozitívne ovplyvňuje nielen zdravie, psychiku, ale napríklad aj výkonnosť pri iných športoch.

Jogové dýchanie a jeho význam pri iných športoch očami skúsených inštruktoriek

Jana Domič z aerobicno1.sk

Správnych dýchaním si zvýšime kapacitu pľúc, vybudujeme si väčší maximálny kyslíkový príjem. Stratí sa dýchavičnosť, pichanie v boku, zvýši sa výkonnosť až o 15 percent. Porastie aj vytrvalosť napríklad pri behu. Tým, že správnym dýchaním zväčšíme kapacitu pľúc na jeden nádych, dostaneme do pľúc viac kyslíka, konkrétne napríklad pri plávaní, potom na jeden nádych urobíme viac záberov. Zvýšeným príjmom kyslíka vďaka správnemu dýchaniu tiež odbúravame tuky, ale aj tzv. únavovú kyselinu, teda kyselinu mliečnu (laktát). Správne dýchanie nám umožní tiež účinnejšie uvoľnenie, odbúraniu stresu.

Odporúčame: Joga pomáha nastoliť rovnováhu v behu

 

Denisa Veselská z jogaprezdravie.sk

Vo všeobecnosti správna technika dýchania v joge je absolútne kľúčová. V joge sa musí zladiť pohyb, dych a myseľ, aby malo cvičenie holistický účinok. Zároveň všetky tieto tri zložky na seba vzájomne vplývajú. Správny pohyb (napríklad záklony) umožňujú otvorenie hrudníka, uvoľnenie svalov medzi rebrami a kvalitnejšie dýchanie. Kvalitnejšie a hlbšie dýchanie zasa pozitívne vplýva na psychiku človeka. Pre šport má správne dýchanie prínos najmä ten, že zväčšuje vitálnu kapacitu pľúc, čím zlepšuje celkovú výdrž športovca. Okrem toho sa týmto spôsobov zásobuje telo väčším množstvom kyslíka, ktorý prenáša vitálnu energiu do celého tela a stimuluje endokrinný systém. Pri práci s dychom sa stávame vnímavejšími voči sebe samým, a tým sme schopní efektívnejšie uvoľniť mentálne napätie, stres, trému pred pretekom, resp. pred zápasom (keďže negatívne myšlienky športovca oslabujú v preteku).


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jogové dýchanie pomáha aj pri iných športoch

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1973
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.