Joga môže byť cesta k lepšiemu životu

adidas

Pojem „joga“ pochádza z Indie, kde joga aj vznikla. Znamená zjednotenie mysle, tela a ducha. Ak sa rozhodnete ísť prvýkrat na jogu, možno vás pomalé pohyby a hudba budú len znervózňovať. Málo kto si ju po prvom cvičení obľúbi natoľko, že sa stane súčasťou jeho života. Ak zostanete vytrvalí a prekonáte prvotné obavy, vďaka joge môžete neskôr získať silu, ktorá sa nedá vybudovať žiadným silovým tréningom.

Joga môže byť cesta k lepšiemu životu
6. NOV 2013

V súvislosti s jogou sa neustále hovorí o tom, že treba počúvať svoje vnútro, vnútorný hlas, telo, nebáť sa byť sám so sebou... Predstava tichého sedenia, pri tichej hudbe, kde sa „musíte“ zamýšlať samé nad sebou a svojimi pocitmi, vás môže poriadne vydesiť. Hlavne, ak máte prácu, v ktorej ste veľmi aktívne, venujete sa rodine, deťom, váš život je nalinajkovaný a ak máte na chvíľu vypnúť a zamyslieť sa nad sebou, môže vás to poriadne rozhodiť. Koncentrácia, relaxácia, meditácia, synchronizácia pohybu so správnym dýchaním, vám môžu priniesť nielen vnútorný pokoj, rovnováhu, ale aj psychickú a fyzickú silu, ktorú by ste od jogy možno neočakávali.

Joga môže byť aj dynamická

Pre začiatočníkov je určená Hatha joga. Praktizuje menej náročné relaxačné techniky a jej pomalé tempo, hudba, jednoduché cvičenia vám prinesú potrebný oddych.

Ak chcete skúsiť dynamickejšiu výučbu jogy, skúste to v štýle Vinyasa joga. Dôležitú úlohu v tomto štýle hrá dýchanie, synchronizácia pohybu so správnym dýchaním. Do kategórie dynamických štýlov jogy patrí Ashtanga joga, ktorú charakterizuje rýchlosť a intenzita. Pri Power joge sa zase nevenuje toľko porozornosti duchovnej stránke tela, ale väčší dôraz sa kladie pevnosť a pružnosť tela.

adidas joga iii

Obľúbili si ju aj známe ženy

Jogu pravidelne cvičia aj známe hollywoodske herečky – Couteney Cox, Nicole Kidman, Kate Holmes, Kate Hudson a mnohé ďalšie známe tváre. Ale aj mnoho slovenských žien, ktoré poznáte z televíznej obrazovky, si rady zacvičia jogu.

Patrí k nim speváčka Lucia Lužinská, herečka Mirka Partlová, ale aj Eva Sakalová, ktorá sa okrem cvičenia venuje aj výučbe jogy. “Raz som išla na kurz power jogy – len tak, zo zvedavosti. Zistila som, že je to dosť ťažké a tá výzva ma inšpirovala a povedala som si, že sa nenechám takto odpísať. A tak som išla ešte raz, ešte raz a ešte raz a potom som zistila, že ma to baví a že sa po nej cítim lepšie ako pred ňou. Prvotné bolo to cvičenie a druhotné to celé za tým - duchovná časť jogy. Zostala som pri nej, lebo sa po nej cítim fyzicky i psychicky lepšie, vyrovnanejšie a pokojnejšie,” hovorí o zoznámení sa s jogou herečka Eva Sakalová.

Zdá sa vám byť joga ešte nudná? Stále nemáte dosť inšpirácie? Skúste si ju na vlastnej koži...

Foto: adidas

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga môže byť cesta k lepšiemu životu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.