Je po behu potrebná regenerácia?

adidas

Pri behu by malo platiť nepísané pravidlo: „Poctivo a tvrdo trénovať, po behu zasa poctivo oddychovať.“ 

Je po behu potrebná regenerácia?
5. SEP 2014

Vaše telo dostáva zabrať počas každého behu. Obzvlášť vtedy, ak beháte na hranici svojich možností a patríte k bežcom na dlhé trate. Svalové vlákna vykazujú ešte aj pár dní po odbehnutí dlhšej trate menšie poškodenie. Preto by ste si mali po každom bežeckom tréningu dopriať regeneráciu, ktorá vaše svaly a kĺby dostane do pohody.

Dĺžka regenerácie

Dĺžka regenerácie sa odvíja od stupňa zaťaženia: bežec s lepšou vytrvalosťou znáša záťaž lepšie, pretože v jeho svaloch prúdi viac krvi. Ak športovec cíti silnú svalovú horúčku, ide o pretrénovanie. Tento stav je ľahko rozpoznateľný: po behu cítite silné napätie v svaloch, ktoré sa stupňuje až do kŕčov, ale tiež únavu celého tela. V takomto prípade je potrebná minimálne dvojdňová regenerácia. Ak je napätie v svaloch len mierne, aj dĺžka vašej regenerácie bude kratšia.

Odporúčame prečítať: Aký dôležitý je spánok pre náš športový výkon

 

Ako sa vyhnúť poškodeniu svalov

Ak patríte medzi začiatočníčky, alebo už pokročilé bežkyne, doprajte svojim svalom oddych každý druhý deň. Športovkyne, ktoré sa behu venujú profesionálne, by mali odpočívať v podobe jedného týždňa a to v priemere každé tri mesiace. Regeneračná fáza svalom prospieva, uvolňuje ich a zároveň pripravuje na lepšie výkony, ktoré budete podávať v budúcnosti.

Odporúčame prečítať: Prečo je dôležitá regenerácia po tréningu

 

Strava, masáž a spánok

Po každom behu by mala prísť fáza regenerácie. Tá začína strečingom a doplnením tekutín. Ak nedodáte telu potrebnú výživu, regenerácia sa predĺži a vy sa budete cítiť dlhšie unavená. Doprajte si dávku sacharidov, nenasýtených tukov a proteínov. Vhodné sú oriešky, banány, zelenina či ľahko stráviteľné mäso. Prírodným zdrojom proteínov sú napr. vajcia.

Jedným z efektívnych spôsobov regenerácie je aj masáž, prospieva svalstvu, ale dobre pôsobí aj na psychiku. Vhodný spôsob na uvolnenie svalstva poskytuje aj sauna. Váš organizmus sa najlepšie zregeneruje počas spánku. Ideálne je dopriať si osemhodinový spánok pri otvorenom okne, pretože prísun čerstvého vzduchu vám zaručí kvalitnejší odpočinok.

regeneracia po behu


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je po behu potrebná regenerácia?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1971
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.