Jar - ideálny čas začať behať

Janka Chocholová

Ak ste zatiaľ neprišli na to, čo pre seba urobiť, alebo ste zimné obdobie používali ako výhovorku, teraz, počas jari, je ten vhodný čas vyraziť von a začať behať.

Jar - ideálny čas začať behať
2. MÁJ 2017

Behom získavame mnoho zdravotných benefitov, a aj preto je v dnešnej dobe čoraz populárnejší. Tréner a olympionik Marcel Matanin radí začať voľne a pomaly. "Nejakých 20 až 25 minút na začiatok, takzvané konverzačné tempo. Teda tempo, pri ktorom by sa človek vedel rozprávať. Pokiaľ to nejde v kuse, tak striedať beh a chôdzu. Tri minúty beh, dve minúty chôdza tých 25 minút.“

Zabúdať netreba na kvalitnú bežeckú obuv, ktorá je navrhnutá tak, aby tlmila nárazy a predchádzala tiež zraneniam.

Správna motivácia

"Pri behu treba myslieť na príjemné veci. Nechať všetko doma a v práci a hlavu si naozaj vyvetrať," hovorí Marcel Matanin.

Beh vieme jednoducho zaradiť do našej bežnej rutiny, ak si nastavíme cieľ. Je to skvelý spôsob motivácie a zostavením svojho bežeckého kalendára zostaneme na správnej ceste za jeho dosiahnutím.

Naučte sa relaxovať

Tréner, manažér, organizátor športových podujatí a triatlonista Michal Varga kladie dôraz na pravidelnosť. „Nielen beh, ale každý šport by mal byť pozitívnou súčasťou životného štýlu. Formou relaxácie. Zvlášť pre väčšinu populácie, teda neprofesionálnych športovcov. Preto je nutné športovať tak, aby to skvalitnilo život, nie aby bol šport záťažou.“

Ak chcete určitý progres, je dôležité behávať súvisle, pravidelne a byť trpezlivými. Postupom času budete vidieť, ako sa zlepšujete a beh sa stane súčasťou vášho života. 

Zdroj ilustračnej fotky: Unsplash, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jar - ideálny čas začať behať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.