Hlboký stabilizačný systém môže brzdiť váš výkon!

Mirka

Robíme všetko možné aj nemožné preto, aby sme mali skvelú kondíciu, zdravé, štíhle a vypracované telo. Vytrvalo však ignorujeme cviky posilňujúce hlboký stabilizačný systém a potom sa divíme, že náš výkon stagnuje.

Hlboký stabilizačný systém. Ako to s ním vlastne je?
4. JUN 2014

Ak sú svaly hlbokého stabilizačného systému primerane silné a pevné, poskytujú dostatočnú oporu chrbtici. Tak existuje tiež nižšie riziko vzniku zranenia a bolesti vznikajúcej z preťaženia či oslabenia určitých svalov, človek nemá problémy s rovnováhou a niektorými pohybmi a samozrejmosťou je správne držanie tela. Správne fungujúci hlboký stabilizačný systém, do ktorého sa zaraďujú hlavne hlboké (ale aj niektoré svaly bližšie k povrchu tela) svaly brucha, chrbta a panvového dna, je dôležitý pre každého človeka a, samozrejme, aj pre športovcov, pretože ovplyvňuje výkon.

Preto v kondičnej príprave mnohých známych a úspešných športovcov nechýbajú cvičenia, ktoré sa zameriavajú na posilnenie hlbokého svalstva. Aj pre bežných ľudí je vhodné, keď tieto cvičenia vykonávajú v rámci každého tréningu, či už ide o aeróbnu aktivitu alebo posilňovanie.

Odporúčame prečítať: Pilates cviky pre zdravý chrbát

Čo sa deje, ak nefunguje správne?

Oslabenie hlbokého stabilizačného systému môže človeku spôsobiť viacero problémov, ktoré sa môžu prejavovať nepríjemnou bolesťou krčnej  a hrudnej chrbtice, krížov i bolesťami hlavy a pod. „Oslabenie sa u niekoho môže prejaviť nesprávnou koordináciou a stabilitou a tým preťažovaním kľúčových miest, ako napríklad hlavových kĺbov, hrudníkovo-driekového prechodu a pod. Často vidím niektorých chalanov, ktorí to preháňajú s posilňovaním, ako si vypestujú preťaženie povrchových svalov na úkor práve tých hlbokých. Taktiež sa oslabenie hlbokého stabilizačného systému môže prejaviť aj vnútorným pocitom, že nie sme vycentrovaní, že niečo nie je s nami v poriadku, jednoducho strácame kontakt sami so sebou,“ hovorí zo skúseností fyzioterapeut Jozef Adamčík z osteopat.sk

Posilnenie hlbokého stabilizačného systému

Na posilnenie hlbokého stabilizačného systému sú, samozrejme, vhodné rehabilitačné cvičenia. Mnohé z nich sú také jednoduché a nenáročné, že človek sa im môže venovať, kedy chce a koľko chce. Dôležité je však ovládať správnu techniku. Len vtedy sa pozitívne účinky prejavia naplno.

Odporúčame prečítať: 4 typy cvičení, ktoré vám dodajú energiu

 

Aktuálne sú však populárne aj pohybové aktivity z kategórie body and mind, a teda joga, pilates, spirals. Jozef Adamčík okrem nich odporúča aj tai chi alebo čchi kung. „Je dôležité, aby bol pohyb pomalý a hlavne uvedomovaný spolu so správnym dýchaním. Často sa na posilnenie hlbokého stabilizačného systému využívajú jednoduché cvičenia,“ hovorí odborník. V rámci svojho pracovného života sa stretáva aj s terapeutmi mimo Európy, ktorí priniesli veľmi zaujímavý postreh: „Vy, Európania, sa zameriavate len na vonkajší prejav pohybu, ale nerozumiete tomu, čo sa deje vo vnútri človeka.“


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Hlboký stabilizačný systém môže brzdiť váš výkon!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1973
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.