História ženského behu

adidas

Viete si predstaviť, že ženy kedysi nemohli byť súčasťou bežeckých súťaží, maratónov, či Olympijských hier? Zdá sa vám to nepredstaviteľné?! Históriu dokázala prepísať práve ženská vytrvalosť.

História ženského behu
1. SEP 2013

Maratón bol zaradený do programu prvých moderných olympijských hier v roku 1896 v Aténach, ako záverečná disciplína. Sen mladej gréckej športovkyne Melpomene bol: byť súčasťou tohto maratónu. Jej požiadavka bola zamietnutá. Ženský maratón bol pridaný k olympijským disciplínam až v roku 1984, na letných olympijských hrách v Los Angeles. Jeho víťazkou sa stala Joan Benoit, z Nového Anglicka, s časom 2:24:52.

Neskôr začína podpora ženského maratónu zo strany organizácie Federation Sportive Feminine Internationale (FSFI), ktorá slúži ako riadiaci orgán pre ženskú atletiku na celom svete. V roku 1922 sa prvá Olympiáda pre ženy konala v Paríži, kde Mademoiselle Breard vyhrala beh na 1000 m, za rekordné 3 minúty a 12 sekúnd. Neskôr bolo zaznamenaných množstvo bežeckých súťaží a olympiád.

Ženy, beh a súčastnosť

Dnes je beh pre mnohé ženy súčasťou ich životného štýlu. Vďaka behu sa môžete rady stretávať so svojimi priateľmi, posilňujete kardiovaskulárny systém, zlepšujete si kondíciu, odbúravate stres, znižujete úzkostné nálady, nadváhu, posilňujete imunitný systém, zvyšujete energiu...

Existuje viacero typov bežeckých súťaží a tými sú – dráhové behy, cestné, cezpoľné, terénne, orientačné, štafetové či rekreačné. Každá súťaž sa uskutočňuje za iným cieľom a vyžaduje si aj odlišnú vyspelosť bežca. Bežecké podujatia sú celkovo jedny z najdlhšie existujúcich športových podujatí vôbec. Boli kľúčovou súčasťou starovekých olympijských hier. Beh je stále viac populárny nielen medzi mládežou, ale tiež medzi všetkými vekovými kategóriami. V Amerike bol v roku 2002 registrovaných viac ako 7 miliónov bežcov.

Behu sa venujú aj známe hollywoodske hviezdy - herečky Kate Hudson, Scarlett Johanson, speváčky Pink, Sheryl Crowe a Fergie.

Beh iba pre ženy

Príďte si s nami zabehať na druhý ročník ženského behu DM. Dámy a všetky dievčatá, ktoré máte rady beh – opäť je to tu! Druhý ročník DM ženského behu odštartuje 28. septembra 2013, na bratislavskom námestí Eurovea. Organizátori pre vás na námestí Dunaja pripravili celodenný program, venovaný len a len nežnejšiemu pohlaviu. Nebudú chýbať čisto ženské prezentácie, workshopy... A aby si svoj deň mohli užiť aj mamičky, o ich ratolesti sa postarajú animátori v detskej zóne, kde si budú môcť zašantiť na detských atrakciách.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - História ženského behu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.