Gumové expandery odstránia nežiaduci tuk a pomáhajú budovať svaly

Kúpite ich v rozličných farbách podľa stupňa odporu za niekoľko eur a poskytnú vám výbornú službu.

Gumové expandery odstránia nežiaduci tuk a pomáhajú budovať svaly
27. OKT 2015

Za málo peňazí veľa muziky. Aj tak by sa dalo charakterizovať cvičenie s naťahovacími gumami. Ich výhodou je nielen nízka cena a ľahká dostupnosť, ale predovšetkým benefity, ktoré prinášajú. „Gumové expandery odporúčam zaradiť do tréningu. Je jedno, či ide o cvičenie doma alebo v posilňovni. V tomto prípade je dôležitá zmena. Pomocou naťahovacích gúm zaťažíte precvičované svaly iným spôsobom a zapojíte do práce aj menšie pomocné a stabilizačné svaly, ktoré sa pri cvičení s činkami alebo na strojoch nezapájajú,“ hovorí zo skúseností tréner Radoslav Cabúk.

Vyberte si odpor podľa potreby

Gumové expandery ponúka mnoho výrobcov. Dajú sa kúpiť samostatne alebo vo forme sady. Pri ich výbere dávajte pozor hlavne na odpor, preto sú expandery odlíšené farbami. Iný expander je vhodný pre začiatočníka a iný pre pokročilejšieho fitnes nadšenca.  „Vďaka rôznym odporom týchto gúm si viete meniť, resp. prispôsobovať záťaž podľa vašich potrieb a cviku, pri ktorom ju používate. V domácich podmienkach získate za pomerne malú sumu slušnú šálu záťaží pre svoje svaly a to bez investície do drahých a nemotorných činiek. Gumové expandery odporúčam používať aj pri kompenzačných cvičeniach a strečingu,“ dopĺňa osobný tréner.

3 cviky na stehná s gumami

Gumové expandery môžete využiť pri mnohých cvikoch. Ako príklad uvádzame 3 cviky na stehná.

Cvik na stehná

Postavte sa na podložku, chrbát vystrite a nohy dajte do polohy mierne rozkročmo. Ruky sú voľne pri tele. Gumu si navlečte okolo členkov nôh. Potom ťahom zdvíhajte nohu do strany a späť. Na každú nohu urobte 3 série aspoň po 8 opakovaní.

Cvik na stehná v ľahu

Podstata cviku je rovnaká ako pri prvom, ale vykonáva sa v ľahu. Ľahnite si na ľavý bok, ľavá ruka je uložená pod hlavou a pravá pred telom dlaňou opretá o podložku. Nohy sú natiahnuté. Opäť si okolo členkov umiestnite gumu a pravou nohou unožujte. Cvik vykonávajte ťahom, nie kmitavým spôsobom. To isté zopakujte 8-krát na druhú nohu v troch sériách.

Cvik na posilnenie vnútorných stehien a panvy

Niekedy nie je na škodu spojiť viacero cvikov do jedného. Pri tomto cviku budete vykonávať klasické zdvíhanie panvy v ľahu na chrbte, pričom guma je natiahnutá okolo kolien. Vždy, keď zdvihnete panvu, natiahnete aj gumu a v tejto pozícii zotrváte. Potom sa vrátite naspäť. Panvu nepokladajte na zem! Opakujte 8-krát v troch sériách.

Spracované v spolupráci s osobným trénerom Radoslavom Cabúkom z www.realfit.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Všestranný angličák zaručí telu skvelé výsledkyVšestranný angličák zaručí telu skvelé výsledky

Angličák je cvik, ktorý vám pomôže spevniť brucho, zadok, stehná a aj paže. Určite ho poznáte už odmalička. 

 

Plank: cvik, z ktorého budete mať super teloPlank: cvik, z ktorého budete mať super telo

Plank či doska je výborný izometrický cvik, ktorý sa dá zaradiť medzi komplexné cviky. 

 

Trénujeme svoje telo: vysoko účinné kľukyTrénujeme svoje telo: vysoko účinné kľuky

Kľuky (slangovo kliky) predstavujú základný cvik, ktorý každý z vás určite pozná.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Gumové expandery odstránia nežiaduci tuk a pomáhajú budovať svaly

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2279
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.